Dekada miłosierdzia w Turnie

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 02.07.2017 17:07

- To miejsce łączy, a nie dzieli, łączy człowieka z Miłosiernym Bogiem i ludzi między sobą - powiedział ks. kan. Radosław Walerowicz.

Msza św. jubileuszowa sprawowana była przed kaplicą na terenie ośrodka. Przy mikrofonie abp Stanisław Budzik Msza św. jubileuszowa sprawowana była przed kaplicą na terenie ośrodka. Przy mikrofonie abp Stanisław Budzik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Zakończyły się uroczystości związane z 10-leciem kaplicy i Ośrodka Charytatywno-Edukacyjnego „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów. W centralnym miejscu na terenie ośrodka znajduje się kaplica pw. Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II. To wyjątkowe miejsce kultu Bożego Miłosierdzia, są tu relikwie św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Wszystkich gości powitał ks. kan. Jacek Kucharski, który również przypomniał historię tego miejsca. Mszę św. koncelebrowali abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który 10 lat temu poświęcił powstający ośrodek, i bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię.

- Dziękujemy Bogu za przepiękny Plan Zbawienia. W ten Plan jest włączony każdy z nas i potrzebne są chwile ciszy, aby wejść na głębię Ewangelii i rozważać Boże tajemnice. Potrzebne są miejsca, w których doświadczamy tej tajemnicy - to nasze świątynie. Tam uświadamiamy sobie, że Chrystus identyfikował się z każdym człowiekiem. Przez Chrystusa i z Chrystusem wielbimy Trójcę Świętą za wszystkie Boże dary. Potrzebne są nasze świątynie, potrzebne są miejsca modlitwy, także takie ośrodki, w których we wspólnocie, pochylamy się nad Ewangelią, aby przeżyć jeszcze głębiej prawdy wiary i wielką tajemnicę Kościoła. Panu Bogu dziękujemy za to, że zjednoczył się Chrystus z każdym z nas. Dziękujemy za miejsca modlitwy, świątynie, także za ten ośrodek, ale dzisiaj także kierujemy do Pana Boga wielką prośbę o światło, potrzebne, aby podjąć taką decyzję, jaką podjął św. Piotr. Wypłynął na głębię, aby doświadczyć mocy Bożej. Niech tak się stanie - mówił bp Henryk Tomasik.

Słowo do zebranych powiedział także abp Budzik. Przypomniał, jak dalekosiężny był zamysł bp. Zygmunta Zimowskiego, aby ten ośrodek stworzyć, choć trudności było wiele.

- Wspominamy dziś abp. Zimowskiego i wszystkich tych, którzy to dzieło dalej prowadzą. Byłem tu z wieloma grupami - z diecezji tarnowskiej i z Sekretariatu Episkopatu Polski, diecezji lubelskiej - mogłem tu przebywać i radować się owocami tego spotkania z pięknem stworzonego świata i z Bożą łaską. Łaską Bożego miłosierdzia - mówił.

Na zakończenie Eucharystii wszystkim za obecność i wsparcie dziękował ks. kan. Radosław Walerowicz, dyrektor „Emaus”.

- Patron tego miejsca św. Jan Paweł II w czasie IV pielgrzymki do Polski wypowiedział znamienne zdanie: „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.” Wszyscy tu Zgromadzeni jesteśmy pokoleniem Obdarowanym… Obdarowanym świadectwem życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jako obdarowani czynimy dobrze drugiemu. Dlatego „Emaus” jest owocem tego pontyfikatu, darem dla nas i następnych pokoleń. Jest odpowiedzią na prośbę Jana Pawła II o żywe pomniki budowane zawsze na fundamencie miłosierdzia. Powstanie tego żywego pomnika Jana Pawła II jest widzialnym świadectwem - jakże cennym dzisiaj, że poprzez wzajemną współpraca, życzliwy dialog bez uprzedzeń - rożnych instytucji i urzędów: państwowych, samorządowych i kościelnych oraz ludzi o otwartym sercu, można czynić wielkie dzieła i wielkie dobro drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Walerowicz.

Jubileusz to także okazja do podziękowań tym, którzy pracują i pomagają w ośrodku. Przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego wręczył wyróżnienia dla pracowników „Emaus”. Pierwsze otrzymał ks. R. Walerowicz.

Po Mszy św. z programem poetyckim wystąpił Jerzy Zelnik. Program oparty był na poezji Jana Pawła II. Z okazji jubileuszu ośrodka w Turnie został wydany album ,,W drodze do Emaus”. Jego autorem jest ks. Radosław Walerowicz i Jerzy Kutkowski, artysta fotografik. To już drugie wydanie albumu. Ukazuje ono m.in. dziesięcioletnią działalność ośrodka oraz świadectwa gości, małżeństw, różnych grup i wspólnot z całej Polski, którzy dzielą się osobistymi przeżyciami i owcami pobytu w tym miejscu.