Maleje dług, ale i liczba łóżek

ks. Zbigniew NiemirskI

|

Gość Radomski 28/2017

publikacja 13.07.2017 00:00

Radomski Mazowiecki Szpital Specjalistyczny wprowadza w życie plan restrukturyzacyjny, który powstał po audycie.

O sytuacji lecznicy po analizie mówi Tomasz Skura, prezes MSS w Radomiu. O sytuacji lecznicy po analizie mówi Tomasz Skura, prezes MSS w Radomiu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W efekcie w placówce podległej marszałkowi województwa mazowieckiego liczba łóżek została zredukowana z 861 do 797. Na ginekologii i położnictwie zlikwidowano 20 łóżek, zostały 74. Na kardiochirurgii zlikwidowano 5 łóżek, zostało 14. Kolejne cięcia dotknęły reumatologii, chirurgii dziecięcej i otolaryngologii. Szpital nie przewiduje redukcji łóżek na oddziałach rehabilitacji, dwóch oddziałach wewnętrznych, a także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Przeprowadzony audyt wykazał, że na wielu oddziałach łóżka pozostawały puste. Ale to niejedyny powód redukcji.

Szpital przeprowadza sukcesywny plan zmniejszania długu. Na konferencji prasowej Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, poinformował, że dług lecznicy w 2015 r. wyniósł 23 mln zł. Rok później było to 15 mln zł, a obecne szacunki wskazują na kolejną obniżkę. Oszczędności przynieść ma nie tylko likwidowanie etatów i niewykorzystanych łóżek, ale także działania dotyczące produkowania i oszczędzania energii, a także rezygnacja z niepotrzebnych dodatków. – Wiele przywilejów zostało albo wstrzymanych, albo wręcz zawieszonych. Miejmy nadzieję, że dalsze działania dadzą lepszy wynik – mówi T. Skura i podkreśla, że szpital ma nadwykonania, za które Narodowy Fundusz Zdrowia winien jest lecznicy 40 mln zł. Placówka liczy także na ryczałt, jaki może otrzymać od października w ramach włączenia jej do sieci szpitali. Wyjaśnienia prezesa Skury były odpowiedzią na wyrażony przez wojewodę mazowieckiego i radomskich radnych niepokój co do funkcjonowania szpitala na radomskim Józefowie.