Diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę

Marta Deka Marta Deka

publikacja 24.07.2017 14:27

Jest jedną z najliczniejszych w kraju. Co roku uczestniczy w niej około 7 tys. osób. Niebawem ruszają zapisy.

Wszystkie kolumny 13 sierpnia razem wejdą na Jasną Górę Wszystkie kolumny 13 sierpnia razem wejdą na Jasną Górę
Marta Deka /Foto Gość

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę wyruszy już po raz 39. Mszy św. na jej rozpoczęcie 6 sierpnia o 9.30 na placu seminaryjnym w Radomiu (ul. Młyńska 23/25) przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik.

- Pielgrzymka to czas refleksji, modlitwy i ofiary. Przypomina nam o tym, że całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem do celu wyznaczonego przez Boga Stwórcę - mówi bp Tomasik.

Tematem tych rekolekcji w drodze jest hasło całego roku duszpasterskiego: "Idźcie i głoście". "Temat ten harmonizuje z założeniami programu duszpasterskiego, który jest realizowany w bieżącym roku w Polsce. Pragniemy pogłębić naszą wiarę oraz świadomość misji, która wynika z przyjętego sakramentu chrztu świętego i sakramentu bierzmowania: jesteśmy uczniami Chrystusa oraz misjonarzami. Wzorem dla nas jest przede wszystkim Najświętsza Maryja Panna. Pragniemy wsłuchać się w orędzie fatimskie, wspominając 100. rocznicę objawień w Fatimie. Będziemy także dziękować za objawienia NMP w Gietrzwałdzie, przeżywając 140. rocznicę tego wydarzenia. Dla nas, Polaków, niezwykle ważna jest także 300. rocznica koronacji jasnogórskiego obrazu NMP. Wspaniałym wzorem postawy ucznia i misjonarza są dla nas święci. W czasie naszych rekolekcji w drodze będziemy rozważać lekcję wiary, którą pozostawili nam św. Brat Albert Chmielowski oraz bł. Honorat Koźmiński. Dziękuję kierownictwu pielgrzymki, duszpasterzom oraz ich współpracownikom za przygotowanie naszej pielgrzymki na Jasną Górę. Serdecznie zapraszam Was, Drodzy Siostry i Bracia, do udziału w pielgrzymce. W szczególny sposób zapraszam młodzież do włączenia się w przygotowanie i przeżycie rekolekcji w drodze. Wszystkich pątników proszę o tworzenie atmosfery braterskiej współpracy w duchu rozmodlenia i ofiary. Na trud pielgrzymowania z serca błogosławię" - zachęca do pielgrzymowania bp Tomasik.

Diecezjalna pielgrzymka składa się z 5 kolumn - dwóch z Radomia i po jednej ze Starachowic, Skarżyska-Kamiennej i Opoczna. Z Radomia, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic pątnicy na szlak wyruszają 6 sierpnia, z Opoczna - 9 sierpnia. Zapisy odbywają się w parafiach.

- 6 sierpnia o 9.30 na placu seminaryjnym będzie sprawowana Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki. Twórcy filmu "Klecha" prosili, by podczas Eucharystii pielgrzymi wykonali pieśni, które były śpiewane 30-40 lat temu, kiedy żył ks. Roman Kotlarz. Później, na trasie pielgrzymki, też będą kręcone sceny do filmu z udziałem pątników - mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki, i zachęca do udziału w wędrówce: - Ta pielgrzymka jest wyjątkowym przeżyciem, ponieważ cały czas jesteśmy razem, we wspólnocie. Ona pokazuje, że w życiu mamy konkretny cel. Tu, na ziemi, pielgrzymując, chcemy dojść na Jasną Górę, przed oblicze Czarnej Madonny. Ale tak naprawdę celem naszego życia jest, by wejść do nieba, by być szczęśliwym wiecznie.

Pilotem radomskiej pielgrzymki od 11 lat jest Marek Sołśnia, który już 32. raz pielgrzymuje na Jasną Górę. - Moje zadanie jest dość proste. Chodzi o to, by bezpiecznie doprowadzić wszystkich pątników przed obraz Królowej Polski. Zajmuję się przygotowaniem służb porządkowych, zapewnieniem bezpieczeństwa na trasie przemarszu - mówi. Zachęca pątników, żeby bezwzględnie słuchali służb porządkowych, bo dzięki nim bezpiecznie będą mogli dojść do celu i pokłonić się Matce Bożej.