Wewnętrzne zawołanie

ks. Zbigniew Niemirski

|

Gość Radomski 30/2017

publikacja 27.07.2017 00:00

Pątnicy przeszli odcinek zaliczony do mazowieckiego szlaku Drogi św. Jakuba.

▲	Uczestnicy pielgrzymki. Obok figury św. Jakuba ks. Gabriel Marciniak i ks. Dariusz Skrok. ▲ Uczestnicy pielgrzymki. Obok figury św. Jakuba ks. Gabriel Marciniak i ks. Dariusz Skrok.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Pomysłodawcą małego Camino – pielgrzymki z Radomia do Skaryszewa – był ks. Gabriel Marciniak, proboszcz radomskiej parafii MB Bolesnej na os. Obozisko. – Nie każdy może zostawić dom na 5 tygodni i iść. A w pobliżu mamy szlak wpisany na listę dróg Camino. W tym roku na nasz odcinek wybrało się 14 osób. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach będzie nas coraz więcej – mówi duszpasterz i dzieli się kolejnymi pomysłami: – Chcemy w następnych latach zaprosić na to wędrowanie Jakubów. Niech to będzie pielgrzymka imieninowa. Pomysłowi przyklaskuje ks. kan. Dariusz Skrok, proboszcz parafii w Skaryszewie.

– Szlak został wpisany oficjalnie do Drogi św. Jakuba na Mazowszu w maju 2015 r. To był projekt, w ramach którego dostaliśmy pieniądze na przeprowadzenie remontu w naszym kościele. Teraz cieszymy się, goszcząc pielgrzymów. Mazowiecki szlak Camino rozpoczyna się w Warszawie. Stamtąd prowadzi przez Świerże do nas, do Skaryszewa. Dalej wiedzie na południe, do Sandomierza, gdzie jest kościół św. Jakuba. Polskie Camino z Sandomierza prowadzi do Krakowa i dalej, do Wrocławia i Zgorzelca. Tu, na granicy polsko-niemieckej, łączy się ze szlakami Camino w Europie Zachodniej – wyjaśnia ks. Skrok.

– Na Camino wiodącym do Santiago de Compostela byłam dwa razy. Dlaczego idę? To jest wewnętrzne zawołanie. W czasie jednej z wędrówek skręciłam nogę i musiałam się wycofać. Co mnie inspiruje do tej drogi? To moje osobiste doświadczenie. Ktoś szczególnie bliski sprawił mi cierpienie. Chciałam to wszystko powierzyć św. Jakubowi i za jego wstawiennictwem – Panu Bogu. Byłam także w Fatimie, trzy razy w Ziemi Świętej, a teraz, po wędrówce z Radomia do Skaryszewa, wybieram się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – mówi Barbara Czubak.