Ten nasz powszedni

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.09.2017 20:25

W Muzeum Wsi Radomskiej odbyło się XIX Radomskie Święto Chleba.

Co zrozumiałe, podczas Święta Chleba wśród wystawców dominowały zakłady piekarnicze Co zrozumiałe, podczas Święta Chleba wśród wystawców dominowały zakłady piekarnicze
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Niesprzyjająca pogada, poranny deszcz, który zmoczył ścięte zboże, uniemożliwił pokaz tradycyjnej młocki i niektóre z zaplanowanych pokazów. Ale mimo to można było oglądać tradycyjną orkę i wyrób gryki.

Rzędy stoisk w z różnymi tradycyjnymi wyrobami, gdzie - co jasne - królował chleb, odwiedzały tłumy, może nie tak liczne jak w latach, gdy pogoda była wyśmienita, ale jednak tłumy.

- Jestem tu co roku z rodziną. Oglądamy pokazy i kupujemy to, co oferują stoiska, a więc świetne wędliny, miody, no i przede wszystkim chleb - mówi pan Robert z Radomia.

- Spotykamy się na kolejnym Święcie Chleba. Mimo niesprzyjającej pogody, dopisały Koła Gospodyń Wiejskich. Podziwiamy przepiękne barwne wieńce dożynkowe, których jest 17. Trochę szkoda, że nie mogliśmy pokazać wszystkich zaplanowanych prac polowych. Ale to jak podczas tradycyjnej pracy na roli: mokre zboże nie nadawało się do młocki, więc i my nie daliśmy rady zrobić tego pokazu. Jest za pokaz orki, jest robienie gryki. Ponieważ deszcz przestał padać, zrobiliśmy korowód wieńców z amfiteatru do „Sceny pod dębem”. Obchód Święta Chleba to dużo przygotowań, cała logistyka imprezy, na której, oprócz wspomnianych Kół Gospodyń Wiejskich, wystawia się ponad 100 wytwórców - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu.

Święto rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej.

- W homilii ks. Poniewierski wzruszająco połączył trud pracy na roli z miłością do Boga. Nawiązując do "Chłopów" Reymonta, przypomniał, że rolnik każdą pracę zaczynał od uwielbienia Pana Boga i kończył ją, dziękując Stwórcy - mówi I. Jaroszek.

Organizatorzy zaprosili na kiermasz wyrobów piekarniczych, kiermasz twórczości ludowej i zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Wsi Radomskiej. Ponadto na terenie muzeum można było spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych.

W części artystycznej wystąpił Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy" oraz kapele i zespoły ludowe z Radomskiego: Jana Wochniaka z Wieniawy, Lipców z Wygnanowa, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk Starych, Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Guzowianki" oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Wolanianki" z Wolanowa.

Podczas obchodu rozstrzygnięto konkurs na "Tradycyjny wieniec dożynkowy". Oto zwycięzcy:

I miejsce: zespół folklorystyczny "Raz na ludowo" z Lesiowa

II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Kukułki" z Bartodziej

III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich "Lipiny"

Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich "Zdziechowianki”, zespół ludowy "Bartodziejaki", Stowarzyszenie "Borowianki" we Władysławowie, Koło Gospodyń Wiejskich "Kuczkowianki" w Kuczkach-Kolonii, Stowarzyszenie "Nasza Wieś Józefów", Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Wsola i Okolic "Bądźmy Razem", zespół obrzędowy "Ostałki" z Ostałówka, zespół "Sobótka" z Czarnolasu, Koło Gospodyń Wiejskich "Kochanówka-Krzyżanówka", Koło Gospodyń Wiejskich w Markuszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeczniowie, zespół "Zaborowianki” z Zaborowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych ""ludową nutę" Zespołu Śpiewaczego "Bieniędzice” i Koło Gospodyń Wiejskich "Zaliesiczanki" z Zalesic.