Mistrz mowy ciała w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.09.2017 21:30

Mim Ireneusz Krosny, komentator Biblii w "Gościu Niedzielnym", dał występ w oratorium księży filipinów w ramach Kulturalnych Spotkań "Nad Potokiem".

Ireneusz Krosny dał pokaz swoich znanych programów oraz zapowiedział nowe, a tutaj mecz piłkarski Ireneusz Krosny dał pokaz swoich znanych programów oraz zapowiedział nowe, a tutaj mecz piłkarski
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Czym jest mowa ciała i jakie ma znaczenie, I. Krosny pokazał prostym pokazem. - Oto mistrzyni szachów - powiedział i wskazał otwartą dłonią, a potem powtórzył słowa i wskazał tylko jednym palcem. Pierwszy gest ma wydźwięk pozytywny, a drugi ma już jakieś przesłanie wręcz piętnujące, negatywne.

Mało kto wie, że I. Krosny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych mimów w Polsce, absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Tychach, swojej rodzinnej miejscowości, jest także absolwentem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Twórca Teatru Jednego Mima wystąpił w Radomiu w oratorium księży filipinów w spektaklu zorganizowanym w ramach cyklu Kulturalne Spotkania "Nad Potokiem". Projekt jest jednym ze zwycięzców budżetu obywatelskiego 2017. Spotkania animuje Stowarzyszenie Młyńska "Verum, Bonum, Pulchrum".

I. Krosny wystąpił z programem "Mowa ciała". Przedstawił znane już widzom w Polsce pantomimy "Syzyf", "Strażak", "Miss", "Koncert w filharmonii" i niezwykle zabawną, ale też wyczerpującą fizycznie "Historię tańca". Każdy z punktów programu widzowie nagradzali gorącymi oklaskami, ale czekali także na drugą część spotkania, czyli rozmowę z artystą i okazję do zrobienia z nim pamiątkowych fotografii.

To podczas rozmowy artysta pokazywał, jak ważna w budowaniu relacji i w odbiorze społecznym jest tak bardzo nieuświadomiona mowa ciała, a więc nasze gesty i postawy. Mim zdradził radomskiej publiczności, że niebawem zobaczymy go w nowej pantomimie prezentującej mecz piłkarski.

I. Krosny ma 49 lat. Karierę mima rozpoczął, będąc 14-latkiem. W 1986 r. założył amatorski Teatr Pantomimy i Ruchu "Satori", a w 1989 r. - Scenę Pantomimy KUL "Gnoma", którą prowadził przez 3 lata. Od 1992 r. funkcjonuje we własnym Teatrze Jednego Mima. Prowadzi warsztaty pantomimiczne w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Teatralnej w Wilnie. Występował na scenach Europy, a także m.in. Kanady, USA, Chin i Korei Południowej.