Folk Attack IV - Źródła!

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.09.2017 23:15

Zakończyła się kolejna odsłona festiwalu, który łączy tradycyjną muzykę ludową z tym, co w muzyce nowoczesne.

Festiwal w zamyśle łączy tradycyjną muzykę regionu opoczyńskiego z tym, co proponują współczesne zespoły Festiwal w zamyśle łączy tradycyjną muzykę regionu opoczyńskiego z tym, co proponują współczesne zespoły
Muzeum Regionalne w Opocznie

- Zakończyliśmy czwartą edycję Festiwalu Opoczno Folk Attack, który w tym roku nosił podtytuł Źródła! Podtytuł bierze się stąd, że chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na rdzenną muzykę ludową regionu opoczyńskiego w wykonaniu ostatnich, żyjących jeszcze wiejskich muzykantów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tegoroczny Folk Attack został rozszerzony o część konferencyjną - informuje Wiktor Pietrzyk z Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Muzeum gościło znamienitych prelegentów i gości, znanych w kraju etnomuzykologów, etnologów i muzyków. W spotkaniu uczestniczyli zarówno naukowcy z dziedziny etnografii, folklorystyki czy etnomuzykologii, jak i dawni twórcy ludowi, przedstawiciele młodego pokolenia oraz ruchu amatorskiego, pochodzący nie tylko z regionu opoczyńskiego. Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne: Muzykanci ludowi regionu opoczyńskiego, Folklor opoczyński na tle innych regionów oraz Folklor a neofolklor, folklor, folkloryzm i regionalizm - mówi W. Pietrzyk z Muzeum Regionalnego.

Pierwszego dnia wykłady wygłosili badacze folkloru: prof. Andrzej Bieńkowski, dr Jan Łuczkowski i dr Damian Kasprzyk, dziennikarz muzyczny Maciej Szajkowski oraz Andrzej Białkowski, pracownik Łódzkiego Domu Kultury.

Drugiego dnia festiwalu na folkowej scenie przed muzeum zaprezentowały się trzy kapele. - Część koncertowa rozpoczęła się od gościnnego występu kapeli „łOpocyńskie Świty” w składzie: Zbigniew Nita, Sylwester Białas oraz Krystyna Borowiecka. Kapela zagrała tradycyjne pieśni pasterskie, weselne i „łoberdasy”. Po takim wstępie na scenie pojawił się zespół Legend of Kazimierz oraz kapela Tęgie Chłopy - mówi W. Pietrzyk

Tytułowe - „Źródła!” reprezentowała Kapela Kotylaków, rodzinny zespół z Brzustowa, grający w składzie: Władysław Kosylak - skrzypce, Zbigniew Kosylak - harmonia, Amadeusz Kosylak - bęben. Po nich na scenie pojawił się na scenie Legend of Kazimierz, zespół założony przez Mateusza Frankiewicza w 2013 r. w Krakowie. Na tworzoną muzykę składają się fascynacje twórczością Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, turecka i cygańska oraz własne kompozycje. A potem na koncercie stawiła się Kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie.

- Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” - trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” - opowiada W. Pietrzyk.

Niespodzianką wieczoru był przedpremierowy pokaz nowej iluminacji opoczyńskiego zamku, zrealizowany przez firmę Master Light Service Sp. z o.o. z Warszawy, oraz zapowiedź burmistrza Rafała Kądzieli dotycząca gruntownej rewitalizacji siedziby Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Festiwal Opoczno Folk Attack IV - Źródła! odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Partnerami Festiwalu były Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi.

Opoczno Folk Attack IV został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.