Znamy nominowanych do nagrody Viventi Caritate

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 14.10.2017 00:28

To Rycerze Kolumba w Polsce i Tatiana Kaplińska, działaczka społeczna.

Nominowanych do nagrody Viventi Caritate przedstawił Zbigniew Miazga Nominowanych do nagrody Viventi Caritate przedstawił Zbigniew Miazga
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Bp Henryk Tomasik i Fundusz im. bp. Jana Chrapka zapraszają 18 października do radomskiej katedry. Tego dnia w katedrze o 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji tragicznie zmarłego 16 lat temu bp. J. Chrapka, której przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik.

Po Eucharystii wręczona zostanie nagroda Viventi Caritate za 2017 rok. Nagrodę przyznaje Kapituła Funduszu im. bp. J. Chrapka w uznaniu zasług na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej - wynikających z realizacji Ewangelicznego wezwania do miłowania czynem.

Ofiary złożone podczas Mszy św. zasilą program stypendialny dla dzieci niepełnosprawnych, realizowany przez Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Nominowanych do nagrody Viventi Caritate przedstawił podczas konferencji prasowej Zbigniew Miazga z Funduszu im. bp. Jana Chrapka - to Rycerze Kolumba w Polsce i Tatiana Kaplińska.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świece organizacja katolickich mężczyzn i ich rodzin, skupionych wokół idei miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Rycerze Kolumba rozpoczęli swą działalność w Polsce na prośbę Jana Pawła II. Rycerze zawsze angażują lokalne społeczności, uwrażliwiając przez nie i wychowując do praktycznych odpowiedzi na wyzwania, które domagają się aktywności.

Tatiana Kaplińska, mgr filologii polskiej, nauczyciel, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Do Celu”, działaczka społeczna zaangażowana na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Jej misją stało się „odczarowanie Zespołu Downa” i reintegracja społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualna i ich rodzin. Pani Tatiana w latach 2013-2016 była prezesem Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci”. Była też m.in. pomysłodawczynią kampanii społecznej „Odczarować Zespół Downa” i spotkań integracyjnych. Jest założycielką Młodzieżowego Teatru Integracyjnego „A właśnie, że TAK”. Jej szeroko pojęta działalność ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa i niepełnosprawności intelektualnej oraz walkę z dyskryminacją, wykluczeniem społecznym i stygmatyzacją.