VII Sejmik Ziemi Odrowążów

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 22.10.2017 13:56

Samorządowcy z czterech powiatów obradowali w ośrodku "Emaus". Przypomnieli postać abp. Zygmunta Zimowskiego, inicjatora budowy tego ośrodka, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Gościem obrad był Stanisław Karczewski (trzeci od prawej). Samorządowcy podpisali dwa porozumienia. Gościem obrad był Stanisław Karczewski (trzeci od prawej). Samorządowcy podpisali dwa porozumienia.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

VII Sejmik Ziemi Odrowążów - wspólna sesja rad powiatów opczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i szydłowieckiego - odbył się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym „Emaus” Diecezji Radomskiej w Turnie koło Białobrzegów. Samorządowcy rozmawiali o wspólnej polityce społecznej i senioralnej.

- W przyszłym roku spotykamy się w Studziannie z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Świętej Rodziny. Abp Zimowski oddał w opiekę MB Świętorodzinnej Ziemię Odrowążów. W tym roku chcieliśmy symbolicznie do tego nawiązać poprzez obecność w ośrodku „Emaus”, który zaplanował i wybudował abp Zygmunt Zimowski. Obradujemy w budynku, któremu patronuje św. Jan Paweł II, dla którego bardzo ważne były rodziny i ludzie starsi. My chcemy zasygnalizować rządzącym, poprzez podjętą uchwałę, że widzimy ten problem i chcemy się nim zająć, ale chcemy również, żeby i państwo to czuło i reagowało na te potrzeby społeczne, które my zgłaszamy - powiedział Marian Niemirski, starosta przysuski.

Podczas spotkania zostały podjęte dwie uchwały. Pierwsza w sprawie wspólnej polityki senioralnej, druga w sprawie talentów kuźnickich. Jedna jest przygotowana przez powiat przysuski, druga przez konecki. Ta pierwsza, to sygnał od czterech powiatów. - To dość duży region, myślę, że nasz głos zostanie usłyszany wśród rządzących. Druga uchwała ma z założenia charakter typowo promocyjny, żeby realizować takie projekty, które będą promować naszą ziemię, którą tu reprezentujemy - dopowiada M. Niemirski.

Podczas obrad Sejmiku obecny był również Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP. Pogratulował władzom czterech powiatów udanej współpracy. Podkreślił, jak ważne jest, gdy mamy starzejące się społeczeństwo, aby polityka senioralna była prowadzona poprzez wzmocnienie rodziny oraz zapobieganie wykluczeniu osób starszych. Zapewnił, że polski rząd dostrzega problemy związane z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, czego wyrazem jest m.in. obniżenie wieku emerytalnego, ale jednocześnie dąży do tego, aby osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, wciąż mogły być aktywne na różnych płaszczyznach. - Bez wsparcia duchowego, naszej wiary i przywiązania do Kościoła nie byłoby naszej wspólnoty. To niezwykle ważne - zaznaczył S. Karczewski.

Po zakończeniu obrad samorządowcy uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej w kaplicy ośrodka. Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii Ordynariusz podkreślił, że pomoc potrzebującym jest szczególnym wyrazem szacunku dla godności osoby ludzkiej.