Zaproszenie do udziału w kweście nr 33

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 26.10.2017 21:10

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu będzie zbierał datki na odnowę kolejnych zabytkowych nagrobków.

Przy odnowionym grobowcu rodziny Surmackich. Na pierwszym planie ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii pw. św. Wacława, na terenie której leży cmentarz. Z prawej ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza Przy odnowionym grobowcu rodziny Surmackich. Na pierwszym planie ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii pw. św. Wacława, na terenie której leży cmentarz. Z prawej ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

- Tegoroczna zbiórka, już 33. w historii naszego komitetu, potrwa dwa dni - 1 i 2 listopada. Będziemy zbierać datki od 9.00 do 16.00. Miejmy nadzieję, że dopisze również pogoda. Wśród wolontariuszy nie zabraknie młodzieży i znanych radomian - zapowiada Jerzy Przyborowski, przewodniczący Zarządu SKOZCR w Radomiu.

- Chcemy wraz z mieszkańcami Radomia i wszystkimi ofiarodawcami ratować najpiękniejsze i najbardziej potrzebujące prac konserwatorskich zabytkowe nagrobki na jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii polskich. Dlatego prosimy o równie hojny udział w listopadowej kweście. W ciągu 22 lat istnienia komitet w czasie dotychczasowych kwest zebrał łącznie prawie 590 tys. zł, dzięki którym odnowił 20 zabytkowych nagrobków. W bieżącym roku pierwotne piękno i blask odzyskały: postument Jana Mileyko (ur. ok.1784 - zm. 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia, oraz grobowiec rodziny Surmackich z lat 80. XIX w. Koszt obu tegorocznych prac renowacyjnych to ponad 45 tys. zł - informuje Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Zarządu SKOZCR w Radomiu.

Rzymskokatolicka nekropolia przy ul. Limanowskiego w Radomiu ma 205 lat i jest jedną z najstarszych, tak dobrze zachowanych w kraju. Ocalałe nagrobki z I poł. XIX w., a także te późniejsze mają wielką wartość artystyczną i historyczną. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych radomian. Spoczywają tu trzej biskupi - Paweł Kubicki, Edward Materski i Stefan Siczek. Są tu groby artystów, np. Józefa Brandta, i włodarzy miasta, np. Józefa Grzecznarowskiego. Są tu też mogiły żołnierzy i powstańców, uczestników walk o niepodległość. Zorganizowane tu ścieżki edukacyjne są ważnymi lekcjami historii miasta.

Sławomir Adamiec (z lewej) i Jerzy Przyborowski przy odnowionym postumencie Jana Mileyko   Sławomir Adamiec (z lewej) i Jerzy Przyborowski przy odnowionym postumencie Jana Mileyko
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość