Symboliczny powrót Leśmiana do Iłży

Marta Deka Marta Deka

publikacja 30.10.2017 15:54

W otwartej w tym roku Izbie Pamięci poświęconej poecie już na stałe znalazła się jego figura.

Bolesław Leśmian w otoczeniu uczniów iłżeckich szkół Bolesław Leśmian w otoczeniu uczniów iłżeckich szkół
Archiwum UMiG w Iłży

Plenerowe widowisko symbolizujące powrót poety Bolesława Leśmiana do Iłży odbyło się z udziałem uczniów iłżeckich szkół w strojach z lat międzywojennych, uczestników obrad Rady Miejskiej i mieszkańców miasta.

- To była niemała niespodzianka dla iłżan. Przed budynek, gdzie mieści się Izba Pamięci Bolesława Leśmiana, zajechał zabytkowy citroen z lat 30., w którym siedział sam poeta. To wzbudziło ogromną ciekawość przechodniów. Uroczyście powitali go przedstawiciele lokalnego samorządu oraz mieszkańcy. Burmistrz Andrzej Moskwa i Józef Skrobisz, przewodniczący Rady Miejskiej, wręczyli nowemu iłżaninowi klucze do domu. Zamieszka on w kamienicy przy placu 11. Listopada 2. Sam poeta kluczami otworzył Izbę Pamięci i wszedł do środka. Teraz będzie już na stałe przebywał w Iłży. W rolę poety wcielił się anonimowy aktor, który był doskonale ucharakteryzowany i przebrany w strój z epoki, w której żył Leśmian. Zamiast aktora oczywiście w izbie będzie stała figura poety, która została wykonana w skali 1:1 - wyjaśnia Katarzyna Wydra z Urzędu Miasta i Gminy w Iłży.

Po inscenizacji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się sesja naukowa, podczas której Anna Spólna, specjalista do spraw edukacji i nauki w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, literaturoznawca, krytyk literacki i nauczyciel akademicki w katedrze Filologii Polskiej radomskiego uniwersytetu, przedstawiła odczyt o Izbie Pamięci w Iłży. Jest ona jedynym w Polsce miejscem, gdzie znajdują się oryginalne eksponaty i pamiątki po Bolesławie Leśmianie.

- Kilka dni temu władze Iłży otrzymały pismo z Instytutu Badań w Warszawie z prośbą o udostępnienie cyfrowych materiałów na wystawę leśmianowską, której otwarcie odbędzie się 15 listopada w Senacie. Będą to dokumenty, które Iłża otrzymała od Krystyny Brzechwy - informuje K. Wydra.

Bolesław Leśmian w Iłży przebywał wielokrotnie. Latem odwiedzał swoją ciotkę Gustawę Sunderland. Tu nie tylko wypoczywał, ale również pisał wiersze.