Nowa publikacja o Nadleśnictwie Zwoleń

en

publikacja 12.11.2017 16:00

Wieczór autorski Piotra Kacprzaka zorganizowany został przez Nadleśnictwo Zwoleń w związku z wydaniem monografii "Nadleśnictwo Zwoleń. Ziemia Jana Kochanowskiego", która jest wyjątkowa wśród wielu jego publikacji.

Piotr Kacprzak jest wicedyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak jest wicedyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Autor związany jest i był z tym terenem prywatnie i zawodowo. Był to wieczór niezwykły nie tylko dla niego, ale i dla uczestników. Wśród nich byli leśnicy z Nadleśnictwa Zwoleń, RDLP w Radomiu i sąsiednich nadleśnictw, ale też rodzina autora wraz z wnuczkiem Aleksandrem, potomkowie leśników związanych z nadleśnictwem oraz osoby, które przyczyniły się do powstania monografii, pomagając w zgromadzeniu materiałów, i przyjaciele P. Kacprzaka. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele lokalnych środowisk, w tym samorządów, służb mundurowych i instytucji kultury. Ważnymi gośćmi byli Andrzej Kamiński wraz z żoną oraz Elżbieta i Sławomir Luftowie, potomkowie leśnika, któremu P. Kacprzak zadedykował monografię, oraz Marek Pięta, wnuk nadleśniczego Zbigniewa Waltera z czasów okupacji.

Na wstępie spotkania nadleśniczy Sławomir Okoń podkreślił, że Nadleśnictwo Zwoleń ma to szczęście, iż dzieje tutejszych leśników i gospodarki leśnej zostały opisane w formie monografii, a dla wielu z pracowników nadleśnictwa czytanie jej również będzie podróżą sentymentalną.

P. Kacprzak opowiedział o najważniejszych wydarzeniach w historii Nadleśnictwa Zwoleń, a także o tym, że oprócz historii w publikacji chciał pokazać ludzi związanych z tym terenem, którzy są dopełnieniem całości historii leśnictwa, starając się opowiedzieć, jakie były dzieje tych ludzi i lasów, a nie dokonywać ocen. Autor odpowiedział na wiele pytań, w których odkrył tajniki swojej pasji.

P. Kacprzak materiały do dwutomowej monografii Nadleśnictwa Zwoleń zbierał 3 lata, a pisał ją kolejne dwa. Autor odbył podróże, by zdobyć unikatowe materiały - zdjęcia, dokumenty i relacje, wywiady z różnymi osobami, rodzinami osób, o których pisze, spędził całe godziny w archiwach, zdobywał informacje dzięki życzliwości i pomocy wielu osób.

Wśród pytań publiczności znalazły się też te dotyczące nawiązania w tytule i treści monografii do ziemi Jana Kochanowskiego oraz ciekawostek i zaskakujących informacji, które pojawiły się podczas pisania monografii, takich jak ciekawostki historyczne związane z klasztorem benedyktynów w Sieciechowie czy przyrodnicze (jedną z nich były doniesienia o truflach w lasach Powiśla).

P. Kacprzak to leśnik, którego pasją stało się poznawanie i dokumentowanie historii lasów i leśnictwa w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Na co dzień jest zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej w radomskiej dyrekcji LP. Interesuje się także ogólną historią regionu. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji i artykułów o tematyce leśnej, historycznej i regionalnej, publikowanych w prasie leśnej i regionalnej.

Publikacja składa się z dwóch tomów   Publikacja składa się z dwóch tomów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość