Do klarysek po odpust

Marta Deka Marta Deka

publikacja 30.11.2017 12:55

Siostry klaryski ze Skaryszewa rozpoczęły Jubileuszowy Rok bł. Salomei. Do końca przyszłego roku można uzyskać odpust zupełny, modląc się w kaplicy zgromadzenia.

Uroczystościom rozpoczynającym rok łask przewodniczył bp Piotr Turzyński Uroczystościom rozpoczynającym rok łask przewodniczył bp Piotr Turzyński
Archiwum sióstr klarysek

Jubileuszowy rok związany jest z 750. rocznicą śmierci bł. Salomei, która jest pierwszą polską klaryską. To ona sprowadziła córki św. Klary do Polski z Pragi, zakładając klasztor w Zawichoście. Od wczesnego dzieciństwa pragnęła oddać się Bogu jako konsekrowana dziewica. Jednak, pochodząc z rodu Piastów, szybko znalazła się w centrum polityki. Musiała zgodzić się na zawarcie małżeństwa z Kolomanem, księciem węgierskim, i jako małżonka starała się wprowadzić w życie to, co odczytywała dla siebie jako wolę Pana Boga. Pragnąc z miłości do Niego zachować dziewictwo, nakłoniła Kolomana do życia w białym małżeństwie, a po jego śmierci wstąpiła do Zakonu Sióstr św. Klary. Żyła w ubóstwie i pokorze jako zwykła siostra. Nigdy nie piastowała urzędu ksieni. Zmarła w opinii świętości w klasztorze klarysek w Skale koło Krakowa 17 listopada 1268 r.

- Wspominając rocznicę śmierci bł. Salomei, przyzywamy szczególnie jej wstawiennictwa i zapraszamy do tego wiernych naszej diecezji. Modlitwom naszej matki polecamy zwłaszcza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych i narzeczonych, by tak jak ona ukochali czystość i mieli siłę do trwania w jedności z Bogiem. Od stycznia do grudnia 2018 r. w ostatnie soboty miesiąca zapraszamy wszystkich na godz. 19 do naszej kaplicy na wieczór uwielbienia Jezusa Eucharystycznego, któremu chcemy oddawać cześć przez wstawiennictwo bł. Salomei, wołając szczególnie o potrzebne łaski dla ludzi żyjących w związkach niesakramentalnych i dla narzeczonych. Zachęcamy do wspólnej modlitwy w tych intencjach także bliskich tych osób. Do końca przyszłego roku można też uzyskać odpust zupełny, modląc się w naszej kaplicy przez wstawiennictwo bł. Salomei i przy jej relikwiach. Bardzo jesteśmy wdzięczne Bogu za Rok Jubileuszowy i dar odpustu, którego mogą dostąpić wszyscy przyzywający w naszej kaplicy wstawiennictwa bł. Salomei - mówią siostry.

Do klarysek po odpust