Koncert kolęd w katedrze

Marta Deka Marta Deka

publikacja 03.01.2018 14:25

Wystąpią dwa radomskie chóry: Kameralny Chór Mieszany im. Biskupa Jana Chrapka i Gloria Dei z parafii św. Józefa na Młodzianowie.

Bożonarodzeniowa szopka w katedrze Bożonarodzeniowa szopka w katedrze
Marta Deka /Foto Gość

Koncert odbędzie się w kościele katedralnym pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu 7 stycznia o godz. 19.

Kameralny Chór Mieszany im. Biskupa Jana Chrapka w Radomiu powstał na przełomie 2000 i 2001 r. z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Jana Chrapka. Jego działalność wspierana jest przez parafię katedralną. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest organistka z katedry Maria Czarnecka Cieślak, która w roku 2007 otrzymała nagrodę w dziedzinie muzyki za działalność artystyczną w chórach przyznawaną przez Stowarzyszenie Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego RENESANS.

Chór regularnie organizuje cykliczne koncerty, np. bożonarodzeniowe czy pasyjne, a także koncerty świeckie, np. z okazji świąt państwowych. Cyklicznie koncertuje też z zaprzyjaźnionymi chórami lub też na zaproszenie tych chórów np. w Krakowie czy Warszawie. W 2001 r. wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Chórów w Świdniku, a dwa lata później w Festiwalu Kolęd w Częstochowie. Dzięki dotacji marszałka województwa mazowieckiego na przełomie września i października 2007 r. udało się zorganizować Festiwal "Kameralne Wieczory Muzyczne" z udziałem znanych artystów. Na zakończenie festiwalu odbył się wielki koncert poświęcony Janowi Pawłowi II i bp. Janowi Chrapkowi z udziałem Arkadiusza Burskiego - bas baryton, radomianina mieszkającego w Szwajcarii. W styczniu 2008 r. dzięki pomocy finansowej prezydenta Miasta Radomia i Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej odbył się koncert bożonarodzeniowy z udziałem Cameraty Lubelskiej i Jerzego Zelnika. Z kolei rok później w listopadzie chór zorganizował koncert z okazji 100-lecia katedry z udziałem artystów z Warszawy, Krakowa i ze Szwajcarii.

Chór nagrał kilka płyt m.in. z pieśniami patriotycznymi, kolędami, dokonał też nagrań koncertowych i studyjnych np. dla telewizji DAMI.

Gloria Dei to pallotyński chór parafii św. Józefa w Radomiu na Młodzianowie. W listopadzie ubiegłego roku rozpoczął 10. rok istnienia. Dyrygentem jest Roman Danielewicz. W repertuarze chór posiada około 100 pieśni czterogłosowych na różne uroczystości i święta religijne. W lutym 2013 roku chór nagrał płytę z kolędami i pastorałkami. Zespół brał udział w Festiwalu Pieśni Chóralnej w Skarżysku-Kamiennej, jak również śpiewał przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.