Jedność mimo podziałów

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.01.2018 23:50

W radomskim seminarium na dorocznym opłatku spotkali się z bp. Henrykiem Tomasikiem samorządowcy z terenu diecezji radomskiej.

Jubileuszowe życzenia bp. Henrykowi Tomasikowi złożył Zdzisław Sipera, wojewoda mazowiecki Jubileuszowe życzenia bp. Henrykowi Tomasikowi złożył Zdzisław Sipera, wojewoda mazowiecki
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

- To nie moje słowa, ale natchnionego tekstu Nowego Testamentu, który słyszeliśmy podczas liturgii słowa. Nie przyniósł go jakiś nasz wybór, ale kalendarz liturgiczny na to dzisiejsze spotkanie: „Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą”. A to nie przelewki, bo tu chodzi o zbawienie. Działalność samorządowa to także polityka, a w niej tak dużo podziałów. Owszem, w polityce zawsze są podziały, a nawet walka, ale chodzi o fundamentalne zasady. Przypomniał je św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Mówił wówczas o naszym wręcz świętym słowie „solidarność”. Ona nie znaczy jeden przeciw drugiemu. Ona nie jest przeciw, ale ku budowaniu wspólnoty. Ona jest wspólnie dźwiganym brzemieniem. Solidarność musi iść przed walką. Ona oznacza dobro wspólne przed dobrem partykularnym. To papieskie nauczanie jest dla nas wyzwaniem, gdy dziś tak bardzo jesteśmy podzieleni - mówił w kazaniu socjolog ks. kan. Andrzej Jędrzejewski.

Kaznodzieja celebrował Mszę św., której w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył bp Henryk Tomasik. Uczestniczyli w niej samorządowcy z terenu diecezji radomskiej, którzy odpowiedzieli na biskupie zaproszenie.

Po Mszy św. odbyło się noworoczne spotkanie przy wspólnym stole. W tym roku bożonarodzeniowy opłatek dopełniły życzenia z okazji 25. rocznicy sakry bp. Henryka Tomasika.

W refektarzu seminaryjnym, czyli wielkiej sali, gdzie seminaryjna społeczność ma posiłki, głos zabrał Zdzisław Sipera, wojewoda mazowiecki: - Potrzeba, abyśmy byli przy jednym stole, mówili tym samym językiem. Potrzeba nam tego jak tlenu, abyśmy byli Polakami. Demokracja jest trudnym systemem, ale jest też wartością, która umożliwia trwania i budowanie. Kościół zawsze łączy i buduje. Gdybyśmy byli razem, byłoby mniej problemów. To moje przesłanie w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. A księdzu biskupowi, który tak wspaniale buduje jedność, a wiem o tym, bo to nie donosy, ale informacje różnych służb, życzę, by nadal nas tak jednoczył, jak to robi. Ekscelencjo, życzę kolejnych jubileuszy - mówił wojewoda.

W spotkaniu wzięło udział około 150 samorządowców z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W czasie Mszy św. i opłatka wystąpił Chór Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.