Zaproszenie na Gromniczną

Marta Deka Marta Deka

publikacja 28.01.2018 09:15

Msza św. i obrzędy odbędą się w najbliższy piątek, tradycyjnie w Muzeum Wsi Radomskiej.

Obrzęd kopcenia znaku krzyża płomieniem poświęconej gromnicy na framudze drzwi wejściowych do chałupy Obrzęd kopcenia znaku krzyża płomieniem poświęconej gromnicy na framudze drzwi wejściowych do chałupy
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Obchód ku czci Matki Bożej Gromnicznej, 2 lutego, w radomskim skansenie odbywa się pod honorowym patronatem bp. Henryka Tomasika. To Msza św. w zabytkowym kościele pw. św. Doroty, a potem przypomnienie tradycyjnych obrzędów, jakie towarzyszyły świętu, a na koniec rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową.

Program uroczystości:

16.00 - Msza święta. Celebrują księża: Mirosław Kszczot, Jacek Wieczorek, Dariusz Skrok i Zbigniew Niemirski. Oprawa muzyczna: Zespół Ludowy Skaryszewiacy.

16.50 - procesja z gromnicami do zagrody z Alojzowa.

17.00 - prezentacja tradycyjnych zwyczajów ludowych związanych ze świętem Matki Bożej Gromnicznej (Zespół Ludowy Skaryszewiacy): kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu świecą zapaloną w kościele

17.15 - przejście do Dworu z Brzeziec

17.25 - poczęstunek

17.45 - ogłoszenie wyników konkursu "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa" i wręczenie nagród laureatom

18.00 - koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Skaryszewiacy.

Zespół Ludowy Skaryszewiacy powstał w 2014 roku. Po raz pierwszy zaprezentował się z repertuarem ludowym na "Dniach Skaryszewa". Zespół składa się z osiemnastu solistek oraz dwóch akordeonistów. Członkami zespołu są osoby w różnym wieku (zespół trzypokoleniowy). W swoim repertuarze zespół ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne, biesiadne, religijne, kolędy i pastorałki oraz pieśni paschalne. Zespół prezentuje się w strojach ludowych z regionu radomskiego. Są to kiecki, haftowane bluzki oraz skórzane sznurowane trzewiki do tańca. Skompletowany został także strój męski dla akordeonisty, składający się z portek, koszuli, kamizelki, butów i czapki. Stroje te były szyte po konsultacji z etnografami z Muzeum Wsi Radomskiej.

Na wydarzenie obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.