Wieczór Uwielbienia z bł. Salomeą

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 28.01.2018 22:01

- Jesteśmy zakonem, który ma służyć - mówi s. Paulina, klaryska.

Podczas Wieczoru Uwielbienia wystawiony jest Najświętszy Sakrament Podczas Wieczoru Uwielbienia wystawiony jest Najświętszy Sakrament
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W kaplicy klasztoru sióstr klarysek w Skaryszewie, w ostatnią sobotę stycznia, miał miejsce Wieczór Uwielbienia. Przez wstawiennictwo bł. Salomei polecano osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, a także narzeczonych, prosząc dla nich o łaskę czystości i świętości.

Idea wspólnej modlitwy sióstr klarysek z wiernymi zrodziła się rok temu. Ojciec Święty w dokumencie skierowanym do sióstr życia kontemplacyjnego, zachęcał, by te zechciały z wiernymi dzielić się słowem Bożym i wspólnie adorować Najświętszy Sakrament. - Stwierdziłyśmy, jako wspólnota, że chcemy wiernych, zwłaszcza z naszych okolic, zaprosić do wspólnej modlitwy. Stąd pomysł, by w jeden wieczór, w ostatnią sobotę miesiąca, wspólnie modlić się szczególnie w duchu uwielbienia. W 2017 roku Wieczory Uwielbienia poświęcone były Matce Bożej - mówi s. Paulina.

Rok 2018 dla klarysek w Polsce jest szczególny. - Obchodzimy 750. rocznicę śmierci bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski. Myśląc o bł. Salomei, szczególnie ogarniamy modlitwą wszystkie małżeństwa niesakramentalne i narzeczonych - z tego względu, że Salomea może być dla nich dobrą patronką. Żyła w dziewiczym małżeństwie, a po śmierci męża wstąpiła do zakonu. Wytrwała w czystości przez cały okres swojego życia. W roku jubileuszowym chcemy modlitwą szczególnie ogarniać właśnie osoby żyjące w związkach niesakramentalnych i narzeczonych - dopowiada siostra.

Godzinne Wieczory Uwielbienia rozpoczynają się o 19.00. Siostry prowadzą modlitwę. Kapłan lub diakon wystawia Najświętszy Sakrament. Najważniejszym punktem tego modlitewnego spotkania jest przyjęcie indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Można też ucałować relikwie bł. Salomei. W kaplicy sióstr można uzyskać odpust zupełny.

- To ważna godzina i mamy sygnały, świadectwa, że wierni korzystają z tego czasu. Są już owoce. Za to chwała Panu. Jesteśmy jedynym klasztorem kontemplacyjnym na terenie diecezji. Chcemy zaznaczyć, że mimo iż żyjemy w klauzurze, w oddzieleniu, przede wszystkim jesteśmy dla was. Czujemy się szczególnie odpowiedzialne za wszystkich z tego rejonu. Każdy też może poprosić nas indywidualnie o modlitwę. Zawsze będzie ta modlitwa zaniesiona i wiemy, że to jest nasza pierwsza i najważniejsza misja w tym miejscu - zapewnia s. Paulina.

W kaplicy można było ucałować relikwie bł. Salomei   W kaplicy można było ucałować relikwie bł. Salomei
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Dekret na Rok Jubileuszowy 19 XI 2017 - 31 XII 2018
Penitencjaria Apostolska, dla powiększenia pobożności wiernych i zbawienia dusz, mocą uprawnień w szczególny sposób udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka, sprzyjając prośbom przesłanym przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Henryka Mariana Tomasika, Pasterza Diecezji Radomskiej razem z Ksienią Klasztoru Sióstr Klarysek ze Skaryszewa, w tejże diecezji, w Jubileusz Błogosławionej Salomei, która pierwsza w Polsce złożyła śluby zakonne według Reguły Klarysek, łaskawie udziela z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego, który pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego) może być uzyskany przez Siostry i wiernych prawdziwie żałujących za grzechy i poruszonych miłością, jeśli w dniach od 19 listopada 2017 roku do 31 grudnia 2018 roku, w formie pielgrzymki nawiedzą Kaplicę wspomnianego Klasztoru i tam w jubileuszowych celebracjach pobożnie uczestniczyć będą lub przynajmniej przy relikwiach Błogosławionej przez odpowiedni odstęp czasu oddadzą się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Błogosławionej Salomei. Odpust ten także może być ofiarowany na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące.
Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, po wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując.
Aby zaś dostęp do Boskiego przebaczenia, uzyskiwanego za pośrednictwem władzy Kościoła, stawał się łatwiejszy stosownie do pasterskiej miłości, Penitencjaria Apostolska usilnie prosi o to, aby kapłani posiadający władzę spowiadania ochoczo i wspaniałomyślnie ofiarowali się sprawowaniu sakramentu pokuty.
Niniejszy dekret będzie obowiązywał jedynie przez Jubileusz Błogosławionej Salomei. Bez względu na jakiekolwiek inne rozporządzenia.