Radomskie "Kaziki"

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 04.03.2018 22:15

Świętujemy z okazji dni patrona Radomia i diecezji radomskiej - św. Kazimierza Królewicza.

Laureatem Nagrody św. Kazimierza za 2017 rok został dr Adam Duszyk Laureatem Nagrody św. Kazimierza za 2017 rok został dr Adam Duszyk
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Do tradycji podczas święta patrona Radomia i diecezji radomskiej należy przedstawienie dotyczące życia św. Kazimierza, na które zapraszają uczniowie i nauczyciele z PG, a obecnie PSP z ul. Kruczej do bazyliki mniejszej św. Kazimierza przy ul. Głównej w Radomiu. Występ młodych aktorów zapowiedział proboszcz ks. prał. Grzegorz Senderski. Po przedstawieniu powiedział: - To było prawdziwe kazanie, że wiara jest siłą, która nie przeszkadza, ale pomaga.

Uczniowie ze szkoły przy ul. Kruczej przypomnieli żywot św. Kazimierza   Uczniowie ze szkoły przy ul. Kruczej przypomnieli żywot św. Kazimierza
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Jednym ze sztandarowych wydarzeń radomskich „Kazików” jest Wielki Test Wiedzy o Radomiu, który tradycyjnie odbywa się w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Test, w którym udział wzięły 33 trzyosobowe drużyny, składał się z 4 rund, a każda zawierała 15 pytań. Jak przyznali sami organizatorzy, poziom trudności pytań był bardzo wysoki. W tym roku największą wiedzą wykazała się drużyna Radom.Retrospekcja w składzie Barbara Łopyta, Grzegorz Siek i Jerzy Blejsz. Tradycyjnie drużyna przekazała ufundowany przez „Galerię Słoneczną” upominek dla jednej ze szkół na Litwie. Prezent na Litwę, do szkoły w Ławaryszkach, zawiezie Jan Maniak ze Stowarzyszenia Przyjaciół 18. Są to 4 drukarki z zapasem tuszu i papieru. To z inicjatywy J. Maniaka co roku inna polska szkoła z rejonu wileńskiego dostaje prezent z okazji obchodzonych w Radomiu „Kazików”.

W tym roku największą wiedzą wykazała się drużyna Radom.Retrospekcja   W tym roku największą wiedzą wykazała się drużyna Radom.Retrospekcja
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Po teście przyszedł czas na ogłoszenie laureata Nagrody św. Kazimierza. Jest ona przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom, które szczególnie w poprzednim roku przyłożyły się do zachowania oraz promocji wiedzy, dziedzictwa historycznego i kulturalnego Radomia.

Komisja konkursowa Nagrody św. Kazimierza wybrała z 8 nominowanych laureata nagrody - dr. Adama Duszyka, nauczyciela historii w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który został zgłoszony przez Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Radom Miasto, a dokładnie przez Bartosza Bednarczyka. Nazwisko laureata odczytał wiceprezydent Radomia Karol Semik.

A. Duszyk pochodzi w Radzynia Podlaskiego. Ma 46 lat. Jest absolwentem Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie. W 1998 roku ukończył Podyplomowe Studium Konstytucjonalizmu na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, a w 2001 roku - Podyplomowe Studium Filozofii i Etyki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie, obok pracy dydaktycznej, aktywnie uczestniczy w pracach Radomskiego Towarzystwa Naukowego, w którym pełni funkcję prezesa. W roku 2005 zakończył indywidualne studia doktoranckie pod kierunkiem prof. dr. hab. Leszka Piątkowskiego na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie. Jego zainteresowania badawcze to: historia Polski i powszechna XIX i XX wieku, dzieje ruchu anarchistycznego, szeroko pojętej spółdzielczości, historia gospodarcza i regionalna.

- To dla mnie bardzo ważne i wzruszające. Dziękuję państwu. Nie jestem radomianinem, przyjechałem tu ponad 20 lat temu. Znalazłem w Radomiu pracę, miasto jest piękne i są tu bardzo życzliwi ludzie. Jestem bardzo wdzięczny Radomiowi, bo od tego miasta otrzymałem dwa najcenniejsze prezenty - pracę, która kocham nad życie, i żonę Agnieszkę, którą kocham nad życie - powiedział A. Duszyk.

Wszystkim nominowanym do nagrody pogratulował Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - To, co wspólnie ze swoim zespołem robi profesor Tuszyk, to wielka sprawa, wielka rzecz dla naszego miasta. Panie profesorze, prosimy o więcej. Wszystkiego dobrego! - powiedział prezydent.

Uroczystości w „Resursie” zakończyły się koncertem Kapeli Świętojańskiej z Sużan na Litwie „Grajcie Muzykanci”.