Stu na stulecie niepodległości

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 13.04.2018 13:00

Tylu uczestników stanęło w Solcu nad Wisłą do eliminacji konkursu pieśni i poezji patriotycznej.

Mimo że tylko dwunastka pojedzie na diecezjalne finały do Radomia, wszyscy uczestnicy są zwycięzcami Mimo że tylko dwunastka pojedzie na diecezjalne finały do Radomia, wszyscy uczestnicy są zwycięzcami
AK w Solcu nad Wisłą

Zmagania już po raz drugi odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Solcu nad Wisłą. Etap regionalny XV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” objął trzy dekanaty - Lipsko, Sienno i Iłża. - Przybyło dokładnie 100 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych z Lipska, Woli Soleckiej, Jaworu Soleckiego, Gozdawy, Sarnówka, Pawłowic, Ciepielowa, Ostrowca Świętokrzyskiego i Solca nad Wisłą. Przybyło dokładnie stu uczestników na setną rocznicę odzyskania niepodległości - mówi Barbara Cieśla z PSP w Solcu nad Wisłą.

W imieniu organizatorów - PSP w Solcu nad Wisłą i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej - przegląd oficjalnie otwarła Iwona Borek, dyrektor szkoły. Gośćmi byli m.in. Marek Szymczyk, wójt gminy Solec nad Wisłą, ks. dr. Krzysztof Maj, proboszcz parafii pw. WNMP w Solcu nad Wisłą i parafialny asystent Akcji Katolickiej, Wiesława Duda, prezes Parafialnej Akcji Katolickiej, z przedstawicielami Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, Katarzyna Tkaczyk, kierownik Centrum Usług Wspólnych Gminy Solec nad Wisłą, i Elżbieta Klukiewicz, przewodnicząca rady rodziców naszej placówki. Przed rozpoczęciem konkursowych zmagań ks. Maj zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy, a wójt przytoczył refren jednej z piosenek Chłopców z Placu Broni: „Wolność - kocham i rozumiem. Wolności - oddać nie umiem” oraz słowa św. Jana Pawła II: „Wolność nie jest dana, lecz zadana”.

Konkursowe zmagania oceniało jury w składzie: w kategorii poezja - Mariola Kolenda, Renata Fałek i Wiesława Duda, a w kategorii piosenka - Kamil Jóźwik, Anna Pawłowska i Wacław Sosnowski.

W finale XV Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”, który odbędzie się w Radomiu, udział weźmie 12 uczestników, którzy zajęli I miejsca w etapie regionalnym. Są nimi: Szymon Compa z Lipska, Julia Kiljan z Woli Soleckiej, Zuzanna Tomczyk z Woli Soleckiej, Mikołaj Guz z Pawłowic, Zuzanna Przydatek z Sarnówka, Maria Skalińska z Solca nad Wisłą, Julia Michalska z Lipska, Gabriela Papaj z Ostrowca Świętokrzyskiego, zespół Dinusie z Lipska, zespół Kropelki z Woli Soleckiej, zespół Wiolinki z Woli Soleckiej oraz Małe Marzenia z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: wójt gminy Solec nad Wisłą, Fundacja im. Księcia Krzysztofa Zbaraskiego w Solcu nad Wisłą, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Koordynatorami tego wydarzenia byli ks. Jarosław Grabka i Barbara Cieśla.

Fundatorami nagród II Regionalnego Konkursu Pieśni i Poezji w Solcu nad Wisłą byli: wójt gminy Solec nad Wisłą, Fundacja im. Księcia Krzysztofa Zbaraskiego, Roman Grabowski oraz Parafialna Akcja Katolicka przy parafii pw. WNMP w Solcu nad Wisłą.