Radość czystej miłości

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 25.04.2018 22:02

To temat konferencji, której wysłuchali uczniowie radomskich szkół.

Małgorzata Górka z Małgorzatą i Bartoszem Kopińskimi oraz ich córeczką Julią Małgorzata Górka z Małgorzatą i Bartoszem Kopińskimi oraz ich córeczką Julią
Krystyna Puiotrowska /Foto Gość

- Co roku organizujemy konferencje tematyczne. Są skierowane głównie do młodzieży radomskich szkół i mają podwójny cel - przekazanie solidnej wiedzy, opracowanej przez ludzi bardzo kompetentnych, oraz formacja młodych ludzi. Tym razem chcemy zwrócić uwagę, że czystość, zarówno przedmałżeńska, jak i małżeńska, jest bardzo ważną sprawą w życiu człowieka. Dzisiaj dużo mówi się o czystości naturalnego środowiska, ekologicznym odżywianiu się i ekologicznym trybie życia. Mniej mówi się o czystości w relacjach, najpierw przedmałżeńskich, a potem małżeńskich - powiedział ks. dr Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej.

Wszystkich przybyłych na konferencję, która odbywała się w radomskim Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, powitała i przedstawiła Małgorzata Górka, doradca życia rodzinnego diecezji radomskiej. Zwracając się do młodzieży, powiedziała: - Jako ludzie młodzi macie duże ambicje, by panować nad światem, ale pamiętajcie, że to od was zależy, jak ten świat będzie wyglądał w przyszłości.

Temat zaproponowany przez organizatorów konferencji - „Radość czystej miłości” - podjęli znani w Radomiu prelegenci. Ks. dr Marek Dziewiecki, mówił „Jak pielęgnować czystość przedmałżeńską i małżeńską?”. Ginekolog Grzegorz Nyc rozwinął temat „Czystość przedmałżeńska i małżeńska jest zdrowa”. G. Nyc w pracy mierzy się z ludźmi, którzy nie zachowali czystości, a potem mają problemy zdrowotne, na przykład w wyniku stosowania środków antykoncepcyjnych. Swoje świadectwo dali także małżonkowie Małgorzata i Bartosz Kopińscy. Opowiedzieli, jak przeżywali swoje narzeczeństwo, a teraz małżeństwo od strony czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej. Państwo Małgorzata i Bartłomiej są małżeństwem od 10 lat. Dochowali się czwórki dzieci. Najmłodsza, 4-miesięczna Julia towarzyszyła im podczas spotkania z młodzieżą. Pan Bartłomiej zawodowo zajmuje się sztuką, pracuje jako nauczyciel przedmiotów artystycznych w radomskim Liceum Plastycznym. Pani Małgorzata z wykształcenia jest anglistką - pracuje, zajmuje się domem i wychowywaniem dzieci. Wspólnie podejmują drogę budowania relacji, poprzez formę dialogu. Należą do wspólnoty Spotkania Małżeńskie. Pięknym świadectwem dotyczącym życia osobistego i rodzinnego podzielił się także Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

Konferencja została zorganizowana przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny Oddział Radomski, Stowarzyszenia Środowisko „Inicjatywa” w Radomiu oraz Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.