Wspólnie pokonamy raka

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 26.04.2018 11:20

W RCO odbyła się konferencja podsumowująca Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Konferencja naukowa w Radomskim Centrum Onkologii. Prelegentów wita Dorota Ząbek, dyrektor placówki Konferencja naukowa w Radomskim Centrum Onkologii. Prelegentów wita Dorota Ząbek, dyrektor placówki
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem - te objawy, zdaniem prelegentów, powinny nas zaniepokoić i skłonić do niezwłocznego zgłoszenia się na badania.

Lekarze z Radomskiego Centrum Onkologii oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie przedstawili sposoby wykrywania i leczenia nowotworów głowy i szyi. Wyniki badań ogłosili podczas konferencji w RCO przy ul Uniwersyteckiej. W centrum, przy okazji sympozjum, można było również zapisać się na badania.

- Po kilku miesiącach badań, akcji edukacyjnej oraz szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek organizatorzy ogłosili, że przebadano ponad tysiąc pacjentów z województwa mazowieckiego. Wykryto 4 nowotwory okolic głowy i szyi, przeszkolono 153 lekarzy oraz pielęgniarki. W spotkaniach informacyjnych uczestniczyło ponad 200 osób, a w najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną spotkania dla kolejnych 400. Program „Wspólnie pokonamy raka” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza - Edukacja - Rozwój" 2014-2020 i będzie realizowany do sierpnia 2019 r.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w ostatniej dekadzie. Liczba nowych rozpoznań wzrosła o 25 proc. Głównym celem projektu jest objęcie grupy docelowej 10 tys. mieszkańców województw mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bezpłatnymi świadczeniami zdrowotnymi w ramach profilaktyki. Grupą docelową są osoby w wieku produkcyjnym, będące w grupie podwyższonego ryzyka w wieku 40-65 lat - mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy RCO.