Muzeum dla Niepodległej

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 29.04.2018 10:05

Piknik rodzinny i jubileusz współpracy radomskiego skansenu z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Nie można zapominać, że w mundurach z orzełkami na czapkach o odzyskanie i utrzymanie niepodległości walczyli polscy chłopi Nie można zapominać, że w mundurach z orzełkami na czapkach o odzyskanie i utrzymanie niepodległości walczyli polscy chłopi
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

– Imprezą plenerową "Muzeum dla Niepodległej" wpisujemy się w ogólnopolskie obchody roku 1918, odzyskania przez Polskę niepodległości po bardzo trudnych 123 latach niewoli. Wystawa "By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej" prezentuje życie na wsi w czasach wielkiej wojny, przed nią i lata po. Chcemy pokazać, że chłopi na wsi również jednoczyli się w różne organizacje po to, aby walczyć o wolną Polskę. Łączymy tę uroczystość z 20-leciem istnienia województwa mazowieckiego. Dlatego też przygotowaliśmy wystawę "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego" - wyjaśnia Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu.

Obie wystawy, a także piknik rodzinny otworzył Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Zarówno nasze instytucje, jak i pojedyncze rodziny, lokalne wspólnoty, sołectwa, osiedla powinny się włączyć w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Powinniśmy o tym mówić, powinniśmy wspominać, powinniśmy wydawać okolicznościowe wydawnictwa. To powinien być bardzo szeroki społeczny ruch. Jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości powinien być nie tylko świętowaniem, ale też okazją do refleksji, co powinniśmy zrobić, żeby współcześnie się nie zatracić i nie zagubić - powiedział marszałek Struzik.

Wystawę "By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej" przygotowała Katarzyna Madejska. - Zaproponowałam temat, który będzie koncentrował się na chłopach. Nie na wsi, ale na chłopach, którzy ponosili największe ofiary związane z odzyskaniem niepodległości - mówi autorka wystawy.

Wystawa "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego" to dzieło etnografa Marcin Stańczuka. - Postanowiliśmy przekrojowo zaprezentować to, co się wydarzyło z najważniejszych rzeczy na przestrzeni 20 lat - wyjaśnia. Warto zaznaczyć, że na jednej z plansz były fotografie wracające do pikniku w skansenie w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Po otwarciu wystaw odbyła się rekonstrukcja historyczna, wyreżyserowana przez Przemysława Bednarczyka. Pokazała codzienność mieszkańców wsi u końca zaborów, w okresie I wojny światowej i czasu walk o obronę odzyskanej niepodległości. - To pewne elementy inscenizowane, opowieści o udziale wsi w walce o niepodległość w latach 1914-1921. My bardzo często przypominamy radomiaków, którzy uczestniczyli w tych zmaganiach. Opowiadamy o młodych chłopach z ziemi radomskiej, którzy byli wcielani do armii państw zaborczych - mówi reżyser i historyk.

Wystawy i piknik otworzył marszałek Adam Struzik   Wystawy i piknik otworzył marszałek Adam Struzik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość