Kawiarniane wspomnienia

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 30.04.2018 18:49

Koncert z kremówkami dla Helenki i Szymonka.

Młodzież podczas przedstawienia siedziała przy kawiarnianych stolikach Młodzież podczas przedstawienia siedziała przy kawiarnianych stolikach
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W kościele pw. św. Pawła Apostoła przy ul. Piotra Skargi w Radomiu odbył się koncert charytatywny poświęcamy Szymonowi i Helence Kowalikom.

Szymonek ma 13 lat i zmaga się z chorobą genetyczną. Jeździ na wózku m.in. musi być karmiony dożołądkowo, oddycha dzięki trateochomii. W ciągu czterech lat przeszedł 12 operacji. Jest sympatycznym, uśmiechniętym chłopcem. Jego młodsza siostra Helenka ma 3,5 roku. Urodziła się jako wcześniak. Miała wylew krwi do mózgu. Choć lekarze rokowali, że jej stan będzie gorszy niż Szymonka, to dzięki rehabilitacji dziecko biega, jest radosne, choć ma częściowy niedowład prawej rączki i krótszą prawą nóżkę.

Organizatorzy charytatywnego koncertu to Małgorzata Figiel, Agnieszka Chołuj i ks. Marcin Czerwonka.

- W parafii zakładamy Parafialny Klub Młodzieżowego Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka”. Teraz jesteśmy w fazie organizacyjnej, a „pełna parą” ruszamy od września. To nasz pierwszy koncert charytatywny. Jego tytuł to „Kawiarniane wspomnienia - Jan Paweł II”. Bardzo wielu młodych ludzi już się angażuje w wolontariat. Cieszymy się, że tak chętnie garną się do działania. Chcemy poprzez to wydarzenie pomóc Szymonkowi i Helence, żeby te dzieci mogły wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Koszt wyjazdu to około 13 tys. zł - mówi M. Figiel.

- Kawiarniane wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II nie mogą być bez słynnych kremówek. Dlatego wszyscy, którzy są z nami, będą mogli ich skosztować. Ciasta upiekły parafianki i mamy tych dzieci, które występują. Są to uczniowie ze szkół PSP nr 10, 20 i 4. Staramy się integrować lokalną społeczność - dopowiada A. Chołuj.

Koordynatorem spraw związanych z koncertem, osobą mobilizująca do działania, autorem scenografii i autorem montażu filmów archiwalnych towarzyszących temu wydarzeniu był ks. M. Czerwonka. - Na terenie parafii nie mamy szkoły. Trudniejsza jest praca duszpasterska, jeśli nie ma się kontaktu z młodzieżą w szkole. Ale włączmy się w różne akcje, chcemy działać. Ci młodzi ludzie pokazują, że chcą pomagać, a my pomagamy im pomnażać swoje talenty. Jestem drugi rok w parafii na Janiszpolu i od początku z młodzieżą prowadzę różne akcje m.in. wspominamy św. Jana Pawła II. W tych działaniach wspiera nas proboszcz ks. kan. Jerzy Szpytma - powiedział ks. Marcin.

Młodzież recytującą swoje kwestie przy kawiarnianych stolikach wspierała schola pod kierownictwem organistki Anny Pawłowskiej. Gościnnie na klawiszach zagrał Kamil Jóźwik. Nagłośnienie przygotował Paweł Iżmański. Koncertowi towarzyszyła również wystawa obrazów przedstawiających św. Jana Pawła II. Ich autorem jest ks. Marcin.

Podczas koncertu obecni byli państwo Arkadiusz i Wioletta Kowalikowie ze swoimi dziećmi. - Szymon jest chory na encefalopatię z odkładającym się żelazem w mózgu, które go niszczy. W 2013 roku dowiedzieliśmy się, na co on choruje. Do tego czasu miał stwierdzone dziecięce porażenie mózgowe. W Polsce na tę chorobę cierpi 28 dzieci. Czekamy na lek, który pojawi się do testowania. W tej chwili najgorsze dla Szymona to są bóle spastyczne. Konieczna jest rehabilitacja. Jeśli nad tym nie zapanujemy, to Szymon odgryza sobie bezwładnie język, wargi, policzki wręcz przegryza na wylot. Żeby do tego nie dopuścić, to jedyną szansą jest obstrzykiwanie Szymona betuliną co 2–3 miesiące. To nie jest refundowane i kosztuje ok. 4.5 tys. zł. Dzięki systematycznej rehabilitacji Helenki od pierwszego tygodnia życia, widać efekty. Helenka radośnie, biega - powiedział A. Kowalik.

Dzieci są pod egidą fundacji Serce dla Maluszka.