Lektorzy wrócili z tarczą

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.05.2018 11:10

Ministranci z parafii w Zakrzewie zajęli III miejsce w mistrzostwach Polski w halowej piłce nożnej.

Drużyna z Zakrzewa z opiekunem ks. Kamilem Kowalskim Drużyna z Zakrzewa z opiekunem ks. Kamilem Kowalskim
Marta Deka /Foto Gość

Dwudniowe finały Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar „KnC” („Króluj nam, Chryste”) odbyły się w tym roku w Rzeszowie. Ministrancka drużyna z podradomskiego Zakrzewa zakwalifikowała się do nich, wygrywając Radomską Ligę Ministrantów. Zostali również zwycięzcami tegorocznych XVII Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej Diecezji Radomskiej.

Pierwszy etap rozgrywek w Rzeszowie przebiegał w grupach, gdzie drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Kolejny etap był rozgrywany systemem pucharowym. Dalej przechodził zwycięzca meczu.

- Zakrzew w półfinale przegrał w karnych po bezbramkowym meczu. Było aż 5 serii rzutów karnych. Wcześniej, w meczu o ćwierćfinał, wygrali z moimi ministrantami z radomskiej parafii św. Brata Alberta, 3:1. Szkoda, że trafiliśmy tak wcześnie na siebie, bo my pierwszego dnia wygraliśmy wszystkie 4 mecze, a Zakrzew tylko 2 z 4. Oni awansowali z grupy 2., a my z 1. W meczu o ćwierćfinał moi trochę słabo zagrali z Zakrzewem - opowiada ks. Daniel Glibowski, koordynator Radomskiej Ligi Ministrantów, wikariusz parafii św. Brata Alberta. - To kolejny sukces uczestników Radomskiej Ligi Ministrantów. W 2016 r. lektorzy z parafii św. Brata Alberta zajęli II miejsce. Rok 2017 należał do lektorów z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (księża filipini), którzy zwyciężyli turniej. W tym roku w Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza lektorzy z Zakrzewa zajęli trzecie miejsce, Małęczyn uplasował się na 5. pozycji, 9. miejsce zajęła parafia św. Brata Alberta, natomiast parafia Matki Bożej Królowej Świata znalazła się na 25. miejscu.

Po wygranej w XVII Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej Diecezji Radomskiej Paweł Miros, kapitan drużyny z Zakrzewa, mówił: - W mistrzostwach bierzemy udział już kolejny raz. To jest nasze pierwsze zwycięstwo. Kiedyś zdobyliśmy wicemistrzostwo. Jesteśmy zadowoleni. Myślimy, że na mistrzostwach Polski też uda nam się coś osiągnąć.

Drużyną opiekuje się wikariusz parafii Zakrzew ks. Kamil Kowalski. - Spotykamy się w każdy czwartek w hali szkoły podstawowej. To jest drużyna, w której czuje się klimat rodzinny, ponieważ oni znają się od dzieciństwa. Razem grali na boiskach parafialnych, szkolnych. Spotykają się w czasie Mszy św. i na zbiórkach. Stąd czują się prawdziwą wspólnotą - mówi ks. Kamil i podkreśla, że warto młodym poświęcać czas. - Szczególnie dzisiaj, kiedy ci młodzi tak naprawdę żyją w wirtualnym świecie. Spotykając się z nimi, można im przekazać wartości, które są oparte na Panu Bogu - mówi.