Kochanowski - przystanek wesele

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 04.05.2018 00:21

Od konkursu recytatorskiego po festyn rodzinny, a wszystko na pamiątkę pewnego historycznego wydarzenia.

Była to 5. edycja wielowymiarowej imprezy plenerowej, organizowanej na pamiątkę zawarcia w Przytyku związku małżeńskiego pomiędzy Janem Kochanowskim z Dorotą Podlodowską, zatytułowana „Kochanowski - przystanek wesele”. Tę kilkudniową imprezę rozpoczął konkurs recytatorki poświęcony poecie. Później były turniej szachowy oraz wieczór pieśni patriotycznej. Zwieńczeniem stał się korowód weselny J. Kochanowskiego z dworku „Zameczek” do miejscowego kościoła. Wcześniej młodzi razem z proboszczem i wójtem przejechali przez miasto bryczką. W role historycznych postaci wcielili się gimnazjaliści.

Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka była córką szlachcica sandomierskiego, prawdopodobnie Stanisława z Przytyka Podlodowskiego. Dokładna data ślubu nie jest znana. Mógł być to rok 1569, ale też 1577. Dorota z Janem mieli 7 dzieci.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, obecni wysłuchali koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu tria Cantabile z Lublina. - Przypominamy ślub Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej, która pochodziła z Przytyka. Jest polską tradycją, że ślub i wesele jest we włościach panny młodej, więc tu będziemy obchodzili wesele. Jest to impreza wielowymiarowa, w którą włącza się również nasza parafia. Po południu będzie wesele i zabawa przy muzyce kapel ludowych - powiedział ks. prał. Sławomir Fundowicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku.

Wesele połączone z festynem rodzinnym odbywało się na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie. Organizatorzy tego wydarzenia to: Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk, PG im. Jana Kochanowskiego w Przytyku oraz parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku.