Zrywający się do lotu orzeł

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 08.05.2018 16:20

W sąsiedztwie Urzędu Miasta w Radomiu wbito pierwszą łopatę pod pomnik Armii Krajowej "Jodła".

Pierwszą łopatę wykopał ppłk Leon Etwert, prezes radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pierwszą łopatę wykopał ppłk Leon Etwert, prezes radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Monument zostanie ustawiony na granitowym słupie o wysokości około 4 m. U podstawy będą się wyłaniali żołnierze, natomiast na jego szczycie umieszczony zostanie zrywający się do lotu orzeł. Plac wokół pomnika ułożony będzie w kształcie radomsko-kieleckiego okręgu Armii Krajowej "Jodła". Taki kształt to pomysł ppłk. Leona Etwerta, prezesa radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. „Jodła”, obok "Rolnika" i "Maliny", to kryptonim Okręgu Samodzielnego Radom-Kielce Armii Krajowej w okupowanej Polsce. Powstał już w 1939 r.

- Ten pomnik będzie nie tylko hołdem dla żołnierzy Armii Krajowej, ale wszystkich legionistów. Trzeba powiedzieć, że Armią Krajową dowodzili właśnie legioniści, a oni swoje korzenie mają w powstaniu styczniowym. To cała historia. Sam pamiętam z dzieciństwa nie tylko legionistów, ale również ostatnich żyjących powstańców styczniowych. Ten pomnik będzie przypominał historyczny ciąg walk o niepodległość, a stanie w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości - zaznacza ppłk Etwert i przypomina, że powstanie pomnika zapowiadane było jeszcze podczas kadencji Andrzeja Kosztowniaka, poprzedniego prezydenta Radomia, i ówczesnej Rady Miejskiej. Obecna ekipa rządząca miastem kontynuowała ten zamysł.

- Staramy się, żeby budowa zamknęła się w jak najmniejszych kosztach, prosimy wszystkich o to, żeby prace wykonywali nieodpłatnie. Praktycznie rzecz biorąc nikt nam nie odmawia - mówi Marek Szary, przewodniczący komitetu budowy pomnika, i dziękuje również osobom zaangażowanym w powstanie monumentu: projektantom Józefowi Garczyńskiemu i Mariuszowi Antosowi, który jest jednocześnie inspektorem nadzoru, Dariuszowi Żakowi, kierownikowi budowy, i wykonawcy Korporacji Budowlanej Darco.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 9 września br., w 73. rocznicę rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Radomiu przez żołnierzy podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego "Harnasia".

Wizualizacja monumentu   Wizualizacja monumentu
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość