Radom jest mi szczególnie bliski

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 18.05.2018 21:35

Premier Mateusz Morawiecki w auli WSH spotkał się z mieszkańcami miasta i regionu.

- Chcemy nie tylko Polski wielkiej, pięknej i sprawiedliwej, ale również Polski uczciwej. My to gwarantujemy - mówił w Radomiu szef rządu - Chcemy nie tylko Polski wielkiej, pięknej i sprawiedliwej, ale również Polski uczciwej. My to gwarantujemy - mówił w Radomiu szef rządu
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Szef rządu złożył najpierw kwiaty przy pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, stojący na skwerze przed klasztorem oo. bernardynów. W Wyższej Szkole Handlowej czekało na niego około 300 osób, bo tyle miejsc liczy aula, gdzie odbyło się spotkanie.

- Muszę powiedzieć, że Radom jest mi szczególnie bliski, bo jest to miasto, które jest tak charakterystyczne zarówno dla polskiej historii z tych głębin dziejów, ale również wyznacza ten szlak industrializacji, rozwoju, o których chciałbym powiedzieć w kontekście przyszłości. Jest również ważnym miastem na szlaku walki o wolność - mówił premier, przypominając między innymi proklamowaną w Radomiu konstytucję „Nihil novi” z 1505 r., otwierającą czas demokracji szlacheckiej w Rzeczypospolitej.

M. Morawiecki nawiązał również do wydarzeń robotniczego protestu z czerwca 1976 r. - Radom dla mnie, młodego człowieka, był miastem-wzorem, które walczyło o wolność - powiedział, a gdy dodał: - Nie byłoby "Solidarności" bez Radomia - sala zareagowała burzliwymi oklaskami.

Stawiając diagnozę, szef rządu podkreślił, że Radom i region padły ofiarą neoliberalnego mitu o dezindustrializacji. W efekcie bankrutowały wielkie zakłady pracy i powstało dramatycznie wielkie bezrobocie.

- My nie jesteśmy nastawieni na zwijanie Polski, ale na rozwój zrównoważony i rozwijanie Polski. Chcemy to zaznaczyć w bardzo wielu obszarach usług publicznych, jak służba zdrowia i rolnictwo, jak oczywiście wsparcie przemysłu - mówił Morawiecki.

Premier przestawił jednocześnie kilka obietnic, które mają w najbliższych latach wyrównać szanse dla Radomia i regionu. Są to: już widoczne szanse na dalszy rozwój Fabryki Broni w Radomiu, powstanie zakładu produkującego m.in. nitrocelulozę na potrzeby obronności w Pionkach, inwestycje w energetykę regionu w powiązaniu firm RADPEC i ENEA, podjęcie zabiegów o zmniejszenie bezrobocia w regionie, remonty dróg lokalnych, dokończenie drogowej trasy S7 i obwodnicy miasta oraz kolejowej nr 8, a do tego remonty dworców kolejowych w Pionkach, Rudzie Wielkiej i Zajezierzu oraz szkoły w Lipsku.

Pytany podczas dyskusji o radomskie lotnisko, Mateusz Morawiecki potwierdził plany jego rozbudowy i zapewnił o gruntownym remoncie al. Wojska Polskiego, która zapewni ułatwienie ruchu miejskiego w pobliżu lotniska.

Pochwalił również radomskich parlamentarzystów PiS, którzy wsparli starania o pozyskanie dofinansowania na gruntowną przebudowę miejskiej sieci wodno-ściekowej.

- Zrobili to, nie oglądając się na to, że miastem rządzi obecnie inna niż PiS-owska ekipa, bo Polska jest najważniejsza - powiedział premier, a na koniec przypomniał o ustawie w sprawie specjalnych stref ekonomicznych: - Do tej pory mamy 14 specjalnych stref ekonomicznych. Jestem przekonany, że są obszary, które mogłyby być przydatne inwestorom, ale ich dopisanie, do którejś ze stref to ogromna mitręga biurokratyczna. My to zmieniamy. Od tej pory cała Polska staje się jedną wielką strefą ekonomiczną. Bo my chcemy nie tylko Polski wielkiej, pięknej i sprawiedliwej, ale również Polski uczciwej. My to gwarantujemy.