Patron ważnych spraw

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 29.05.2018 18:26

- Szkoła to nie tylko nauka, to także wychowanie - zaznaczyła Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty.

Zwycięska drużyna z PSP nr 31 z Aurelią Michałowską (z lewej), opiekunem Małgorzatą Pyszczek i dyrektorem Jackiem Nowakiem Zwycięska drużyna z PSP nr 31 z Aurelią Michałowską (z lewej), opiekunem Małgorzatą Pyszczek i dyrektorem Jackiem Nowakiem
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W radomskiej PSP nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Białej w Radomiu odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński - patron ważnych spraw”.

W roku 2011 roku narodził się pomysł, by przy okazji Dnia Patrona zorganizować konkurs międzyszkolny dla uczniów szkół podstawowych, który pozwoli poznać lepiej Kardynała Wyszyńskiego i jego naukę. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2012 roku. Po dwóch latach konkurs zyskał zasięg ogólnopolski. W ty roku odbyła się piąta edycja ogólnopolskiego oraz siódma międzyszkolnego konkursu.

Uroczystość wręczenia laureatom nagród i dyplomów poprzedziła Msza św., sprawowana w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu.

Później zaproszono laureatów i gości do szkoły. Tu spotkanie rozpoczęło się od uroczystej akademii. - Akademia związana jest ze 100-leciem niepodległości Polski. Stefan Kardynał Wyszyński był wielkim patriotą, jest więc klamrą spinająca całość akademii. Przy okazji przypominany sylwetki wielkich Polaków, którzy o tę wolność walczyli - powiedziała Aneta Baćmaga, nauczycielka języka polskiego i historii.

Wśród gości obecnych w szkole była Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty z Kuratorium Oświaty w Warszawie, oraz Bogusław Bem z IPN.

Wszystkich powitał dyrektor placówki Jacek Nowak. - Konkurs wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jest tradycją naszego konkursu, by odwołać się do dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. W tym roku hasłem konkursu była pamięć o tych, co oddali życie za ojczyznę. Nasze spotkanie jest symbolicznym przywołaniem zarówno bezimiennych bohaterów, jak i ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - powiedział dyrektor.

Do obecnych zwróciła się także A. Michałowska. Gratulowała laureatom i dziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu oraz części artystycznej.

- Szkoła, to nie tylko nauka, to także wychowanie – zaznaczyła pani kurator.

Uczniowie, którzy brali udział w konkursie mieli do wyboru różne formy zadań konkursowych: konkurs plastyczny (dwie kategorie wiekowe - uczniowie klas 0-III i klas IV-VI), konkurs literacki w kategorii: wiersz, list, proza (uczniowie klas IV-VI), konkurs wiedzy o życiu i działalności Stefana Kardynała Wyszyńskiego (zespół 3 uczniów reprezentujący daną szkołę (klas IV-VI).

Konkurs wiedzy o Stefanie Kardynale Wyszyńskim przeprowadzono w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Radomiu. Do rywalizacji przystąpiło 6 zespołów. W skład Komisji Konkursowej weszli opiekunowie drużyn: Monika Gumińska z PSP nr 3 w Radomiu, Magdalena Malicka z PSP nr 33 w Radomiu, Barbara Wijata z PSP w Kończycach Kolonii, Joanna Kowalska z PSP nr 32 w Radomiu, Mariusz Turek z ZSP w Wierzchowinach, Małgorzata Pyszczek z PSP nr 31 w Radomiu, Katarzyna Kamańczyk z PSP nr 31 w Radomiu, koordynator konkursu.

Uczniowie rozwiązywali 11 zadań. Najwięcej punktów zdobyła drużyna z PSP nr 31. Drugie miejsce wywalczyła drużyna z PSP nr 3, a trzecie przypadło uczniom z PSP w Kończycach Kolonii.