Religia jest wydarzeniem społecznym

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 31.05.2018 13:15

Prośmy Chrystusa, by to, co wyznajemy w Boże Ciało, przekładało się na życie codzienne.

W Boże Ciało wierni wychodzą ze świątyń w procesji z Najświętszym Sakramentem, by dać publiczne świadectwo wiary W Boże Ciało wierni wychodzą ze świątyń w procesji z Najświętszym Sakramentem, by dać publiczne świadectwo wiary
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Podobnie jak w całym kraju, i nie tylko, ulicami i drogami miast i wiosek diecezji radomskiej przeszły procesje eucharystyczne w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

W Radomiu najstarszą, tzw. centralną procesję, poprowadził bp Henryk Tomasik. Jej historia sięga początków XX w. Do 1921 r. w mieście odbywała się tylko jedna procesja, która wyruszała z kościoła św. Jana (fara). Była to wówczas jedyna parafia w Radomiu. W procesji uczestniczyli wierni z Radomia i okolic, a przechodziła ona ul. Malczewskiego, przez plac Jagielloński, następnie ul. Focha i wracała do fary. Obecnie procesja wyrusza z fary i prowadzi ulicami Żeromskiego, Moniuszki, Sienkiewicza do katedry.

- Uroczystość Bożego Ciała jest publicznym wyznaniem naszej wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Ale jest przede wszystkim wyznaniem wiary, jest przyznaniem się do Chrystusa, do Kościoła. I jest także realizowaniem pewnej bardzo ważnej sprawy dotyczącej naszej natury ludzkiej. Człowiek z natury jest istotą społeczną i dlatego potrzebuje takich momentów, aby wspólnie z innymi wyznać wiarę. Niekiedy słyszymy takie powiedzenie: „Jestem wierzący, ale niepraktykujący”. Nie ma takiej postawy, bo jeżeli mówimy, że kogoś kochamy, to to będzie widoczne w naszych spojrzeniach, w zachowaniach, w czynach, w życiu. Podobnie jest z wiarą. Wiara, jeżeli jest w sercu, szuka form wyrazu także w życiu publicznym. Uroczystość Bożego Ciała jest takim publicznym wyznaniem naszej wiary i realizowaniem bardzo ważnej zasady, że religia jest także wydarzeniem społecznym. Prosimy Chrystusa, aby ta wiara, którą wyznajemy publicznie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przekładała się na nasze czyny w życiu codziennym - powiedział bp Henryk Tomasik.

Przy ołtarzu zbudowanym przed klasztorem oo. bernardynów gwardian o. Stanisław Górka przypomniał, że w tym roku przypada 500. rocznica przybycia tego zgromadzenia do Radomia, które zapisało piękne karty w dziejach miasta. - Mamy także inną ważną rocznicę, eucharystyczną. 50 lat temu, a dokładnie 13 czerwca 1968 r., bp Piotr Gołębiowski ustanowił w naszym kościele św. Katarzyny wieczystą adorację Najświętszego Sakramentu - powiedział zakonnik.