Oskary rozdane

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 07.06.2018 01:35

Jest to wyróżnienie w dziedzinie polskiej kultury ludowej o najwyższym prestiżu i o najdłuższym okresie trwania.

Minister Gliński wręczył nagrodę Tadeuszowi (z lewej) i Marianowi Lipcom Minister Gliński wręczył nagrodę Tadeuszowi (z lewej) i Marianowi Lipcom
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Znamy laureatów 43. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród wyróżnionych znalazła się Kapela Lipców z Wygnanowa w powiecie radomskim. Gala wręczenia nagród odbyła się w Sali Wielkiej Ansamblowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagroda została ustanowiona w 1974 roku na Mazowszu i od początku miała rangę ogólnopolskiego i najważniejszego wyróżnienia za całokształt dokonań w dziedzinie kultury ludowej, za osiągnięcia twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. Nagrody - dyplom, medal i pieniądze - przyznawane są laureatom jednokrotnie. Patron wyróżnienia Oskar Kolberg urodził się w Przysusze w 1814 roku, a zmarł w Krakowie w 1890 roku. Był etnografem, folklorystą, kompozytorem. Jest uznawany za twórcę źródłowych podstaw współczesnych nauk o kulturze. Laureatów nagrody wyłania komisja, którą tworzą wybitni reprezentanci nauk humanistycznych, etnografii, etnologii, etnomuzykologii i językoznawstwa oraz instytucji i stowarzyszeń twórczych wspierających kulturę ludową.

Kapela Lipców jest jedną z najbardziej cenionych kapel regionu radomskiego. Tworzą ją cioteczni bracia Tadeusz Lipiec (ur. w 1944 r.), harmonista, oraz Marian Lipiec (ur. w 1958 r.), barabanista. Kapela w obecnym składzie zaczęła funkcjonować w 2005 roku. Muzykanci powrócili do bardziej tradycyjnego instrumentarium, jak i repertuaru, na który składają się w znacznej mierze przejęte po starszym pokoleniu muzykantów oberki i polki. Kuzyni grają ze skrzypkami z regionu, ale też z rozsianymi po całym kraju uczniami wiejskich skrzypków z regionu radomskiego. Kapela ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Indywidualnym wyróżnieniem T. Lipca jest stypendium przyznane mu w 2018 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którego ramach realizuje on cykl warsztatów poświęconych muzyce wiejskiej.

Nagrody laureatom wręczał wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

- To wyróżnienie bardzo budujące nie tylko dla mnie, ale i dla Kapeli Lipców, bo kapituła nagrody wybiera laureatów spośród bardzo wielu zgłoszeń, a wybór jest niezwykle trudny. Myślę, że dla każdego z laureatów to wielkie szczęście znaleźć się w tym gronie. Wielokrotnie słyszałam, że to dla nich nagroda życia - taki mały Oskar. Wystarczy popatrzeć na te osoby. Widać, że z racji wieku mają bardzo duży staż w dziedzinie kultury ludowej - jako jej menedżerowie, animatorzy czy twórcy. To nie jest nagroda, którą się zdobywa po kilku latach działalności. Trzeba wiele lat przepracować na rzecz swojego środowiska, by móc ją otrzymać - powiedziała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas gali I. Jaroszek była przedstawicielem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Radości z otrzymanej nagrody nie krył M. Lipiec. - Nawet w najskrytszych marzeniach nie przyśniło mi się, że kiedyś doczekam takiego czasu, że znajdę się w takim gronie, w Warszawie na zamku. Brak mi słów, żeby powiedzieć, jak bardzo jestem zadowolony - powiedział. Jego kapelę w najbliższych dniach będzie można usłyszeć w Maciejowicach, Bedlnie, Opocznie i Kazimierzu.

W 2014 r., w ramach wydarzeń Roku Oskara Kolberga, Muzeum im. Kolberga w Przysusze wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca zrealizowało projekt strony internetowej o laureatach Nagrody im. O. Kolberga: www.nagrodakolberg.pl.