Głos tych, którzy się nie liczą

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.06.2018 22:40

Na deskach Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu wystąpili aktorzy z zespołem Downa.

Fotel dla Króla Świata, skwapliwie czyszczony przez bohatera spektaklu, był przedmiotem, na którym miał zasiąść prawdziwy Władca Stworzenia Fotel dla Króla Świata, skwapliwie czyszczony przez bohatera spektaklu, był przedmiotem, na którym miał zasiąść prawdziwy Władca Stworzenia
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Spektakl "Król Świata" był 10. w wykonaniu aktorów z zespołem Downa, a przygotowany został na 10-lecie działalności grupy teatralnej. Od września 2014 r. działa ona w ramach Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa "Opatrzność". - Wsłuchajmy się w głos tych, którzy jakże często nie liczą się w oświeconym świecie, pełnym strachu, przemocy i rozpaczy - zapraszała widownię Anna Klińska-Majcher, prezes stowarzyszenia.

Niezmordowana prezes przybliżyła treść przedstawienia widowni, na której byli m.in. członkowie zaprzyjaźnionych Warsztatów Terapii Zajęciowej, wielu instytucji Radomia dbających o niepełnosprawnych, a także bp Piotr Turzyński i Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Spektakl "Król Świata" jest oparty na klasycznym temacie walki dobra ze złem. Jest to opowieść o życiu zwykłego człowieka. Jego codzienność to ranne wstawanie, skromne śniadanie, muzyka z ciągle psującego się radia i czas spędzany w małym pokoju. Ale każdy z tych dni bohatera wypełnia nadzieja. Człowiek czeka na tajemniczego Króla. Czyści przygotowany dla niego tron. Ufa, że Król przyjdzie, a wtedy zmieni się jego życie i będzie szczęśliwy. Ale w tę codzienność wkracza zło, które chce odwodzić człowieka od jego celu i przeszkodzić w spotkaniu z Królem. Człowiek staje w obliczu dylematu: czy porzucić wartości, w które wierzył, czekać dalej, czy zaufać nowemu fałszywemu przyjacielowi i rozpocząć łatwe, przyjemne życie z dala od wartości, gdzie nie ma Króla, bo każdy sam sobie jest królem? Ta opowieść może dotyczyć każdego z nas - mówiła prezes.

W przedstawieniu wzięli udział: Agnieszka Kolarz, Izabela Majcher, Iwona Mędrek, Wojciech Niewiadomski, Paulina Okrój, Artur Opala, Elżbieta Siczek, Angelika Stryjska, Tomasz Tom i Alicja Ziętek. Aktorów wsparła grupa wolontariuszy w składzie: ks. Mirosław Kszczot, Grzegorz Górniak, Inna Kalinowska, Hubert Popis, Ola Szczepańska i Dymitr Prokopiec. Scenariusz przedstawienia "Króla Świata" napisał o. Adam Piekarski SDB. Do możliwości niepełnoprawnych dostosował go Karol Górski, reżyser przedstawienia.

A Kim jest ten oczekiwany Król? Na zakończenie aktorzy zaśpiewali wspólnie: "Jezus daje nam zbawienie, Jezus daje pokój nam. Jemu składam dziękczynienie, chwałę z serca mego dam".

Aktorzy teatralnego zespołu "Opatrzność" rozpoczęli działalność 10 lat temu od jasełkowego przedstawienia "Święta Noc". Potem były spektakle: "Witajcie w naszej bajce", "Czerwone trzewiczki", "Syn marnotrawny", "Dobry Samarytanin", "Mały Książę", "Kopciuszek", "Królewna Śnieżka" i "Miłość jedyna jest". Grali na deskach Teatru Powszechnego w Radomiu, a także w kościołach, szkołach, na festynach rodzinnych. Występowali również w Warszawie na scenie Teatru Kamienica, w Siedlcach, Pruszkowie, Jedlińsku, Opocznie i Zakrzewie.

- Cieszę się, że wasze przedstawienia niosą nie tylko tak bardzo wypracowaną formę, która jest ważna, ale przede wszystkim głęboką treść. Wspominam naszą współpracę z waszym zespołem i naszą grupą aktorów kleryków - mówił bp Turzyński, który jeszcze jako członek zarządu radomskiego seminarium opiekował się kleryckim teatrem.