Budzenie świata z letargu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 24.06.2018 22:50

To - zdaniem bp. Damiana Muskusa OFM - zadanie zakonów we współczesnym świecie.

Bp Damian Muskus OFM przewodniczył w Radomiu Mszy św. z okazji 550. rocznicy przybycia do miasta pierwszych bernardynów Bp Damian Muskus OFM przewodniczył w Radomiu Mszy św. z okazji 550. rocznicy przybycia do miasta pierwszych bernardynów
ks. Stanisław Piekielnik

Wywodzący się ze wspólnoty franciszkańskiej krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w radomskim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej z okazji 550. rocznicy przybycia do miasta pierwszych bernardynów. - Ich [osób życia konsekrowanego - przyp. aut.] zadaniem jest budzenie świata z letargu wywołanego zapomnieniem o Bogu, niesienie Dobrej Nowiny przede wszystkim świadectwem życia oddanego na wyłączność Jezusowi i czynami miłości. Prorocką misją zakonów w świecie jest przygotowywanie Panu drogi do tych, którzy oddalili się od Niego - powiedział biskup.

Bp Muskus mówił również o ewangelicznym radykalizmie, pokorze i budzeniu ludzkich sumień, które są kryteriami autentyczności prorockiej misji, jaką we współczesnym świecie pełnią osoby konsekrowane.

Wspólnoty zakonne w lokalnych społecznościach, w miastach, są niczym biblijne miasta położone na górze. - Takie miejsca mają promieniować i przyciągać entuzjazmem wiary, otwarciem na nowe wyzwania, zaangażowaniem i wolą budowania mostów w świecie, który jest dziś tak bardzo podzielony. Takie miasta na górze mają być miejscami gościnnymi dla przybyszów, miejscami pokrzepienia i umocnienia dla strudzonych wędrówką - podkreślił bp Damian.

Radomscy bernardyni wpisali się mocno w historię Radomia. Byli przez stulecia ewangelizatorami i duszpasterzami miasta. Wyjątkowo piękną kartę zapisali w czasie zaborów, chroniąc religijną i narodową tożsamość. Zapłacili za to po upadku powstania styczniowego kasatą klasztoru i zsyłką na Syberię niektórych zakonników. Wrócili do Radomia dopiero krótko przed wybuchem II wojny światowej.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Triduum Wdzięczności. Kolejne odbędą się w październiku, a ich zwieńczeniem będzie zawierzenie miasta i diecezji Niepokalanej Maryi Pannie 8 grudnia oraz Msza św. kończąca obchody jubileuszowe.