Lojalny w przyjaźni

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.06.2018 12:30

W 5. rocznicę śmierci Tadeusza Wydry ukazała się książka, a właściwie album zdjęć i wspomnień.

Nad redakcją całości czuwał pomysłodawca Jerzy Kutkowski, artysta fotograf, przyjaciel T. Wydry Nad redakcją całości czuwał pomysłodawca Jerzy Kutkowski, artysta fotograf, przyjaciel T. Wydry
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W okresie stanu wojennego współpracował z Biskupim Komitetem Pomocy Osobom Internowanym i Więzionym za Przekonania, wspomagając bp. Edwarda Materskiego. Działał także Klubie Inteligencji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, a podczas studiów w Duszpasterstwie Akademickim.

- Niezależnie od tego, jakie zajmował stanowisko, był lojalny w przyjaźni - podkreślali uczestnicy promocji wspomnieniowej publikacji.

Tadeusz Wydra był człowiekiem wyjątkowo skromnym, ale bardzo skutecznym i kompetentnym, a do tego pracującym dla Polski niezależnie od politycznych uwarunkowań. Gdy po opuszczeniu pracy w Radomiu przeniósł się do Warszawy, gdzie w ostatnim okresie życia pracował w Ministerstwie Finansów, nadal lobbował za swoim rodzinnym miastem, organizując spotkania radomian w stolicy.

Krystyna Piotrowska, nasza redakcyjna koleżanka, mocno włączyła się w przygotowanie publikacji. Tadeusza poznała podczas studiów w Radomiu. Oboje  czynnie angażowali się w działalność Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu.

- Tadeusz, przychodząc do katedry, lubił siadać przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To chyba najlepiej oddaje jego głęboką maryjną pobożność - mówił ks. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Biskupiej, a wcześniej proboszcz radomskiej katedry.

Tadeusz Wydra urodził się w 1958 r. w Radomiu. Był absolwentem miejscowego Zespołu Szkół Elektronicznych oraz Wydziału Transportu Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Ukończył studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W młodości był zawodnikiem drużyny siatkarskiej w klubie Czarni Radom. Pracował w Dziale Łączności i Automatyki PKP. Był nauczycielem w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu. Potem, już w Warszawie, piastował ważne stanowiska w państwowych urzędach. W ostatnim okresie życia pracował w Ministerstwie Finansów.

Prezentacja albumu, księgi wspomnień, odbyła się siedzibie wydawcy - Instytucie Technologii Eksploatacji w Radomiu. T. Wydrę wspominali jego przyjaciele i znajomi.