Pielgrzymka służby zdrowia

kp

publikacja 14.07.2018 14:57

Modlili się i zwiedzali, zadawali pytania o wiarę.

Ks. Konrad Wójcik (z lewej) i al. Kacper Piotrowski-Stajniak przed kaplicą MB Ostrobramskiej w Wilnie Ks. Konrad Wójcik (z lewej) i al. Kacper Piotrowski-Stajniak przed kaplicą MB Ostrobramskiej w Wilnie
Archiwum al. Kacpra Piotrowskiego-Stajniaka

W pięciodniowej Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia Diecezji Radomskiej po Litwie i Łotwie uczestniczyły 53 osoby. Wśród nich było 2 kapłanów i 2 kleryków.

Pielgrzymowanie rozpoczęli od Świętej Wody, gdzie pracownicy służby zdrowia zostawili swój krzyż na Górze Krzyży. Kolejnym miejscem była Sokółka, a później Różanystok. Drugi dzień to zwiedzanie Kowna, Msza św. w Szydłowie i wreszcie litewska Góra Krzyży. Trzeciego dnia pielgrzymi zwiedzali Rygę. Kolejny dzień rozpoczęli od Mszy św. w seminarium wileńskim, gdzie spotkali się z bp. Piotrem Turzyńskim i uczestnikami rekolekcji Ruchu Światło-Życie z naszej diecezji. Po spotkaniu zwieńczonym kawą medycy wyruszyli na zwiedzanie Wilna. Na cmentarzu na Rossie pielgrzymi złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mauzoleum Matka i Serce Syna, oddając hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Zanim wyruszyli w drogę powrotną do kraju, zwiedzili zamek w Trokach.

Organizatorem pielgrzymki był ks. Konrad Wójcik, duszpasterz służby zdrowia diecezji radomskiej.

Pielgrzymi na cmentarzu na Rossie   Pielgrzymi na cmentarzu na Rossie
Archiwum al. Kacpra Piotrowskiego-Stajniaka
Do wspólnego pielgrzymowania z pracownikami służy zdrowia ks. Wójcik zaprosił kleryków Kacpra Piotrowskiego-Stajniaka i Artura Spasińskiego. Klerycy prowadzili modlitwy i usługiwali podczas Eucharystii. Opowiadali, jaka jest ich droga do kapłaństwa, i chętnie odpowiadali na pytania pielgrzymów dotyczące wiary.

- Dla nas to także praktyki. Mogliśmy przyglądać się i uczyć, jak przygotować i prowadzić taką pielgrzymkę - mówi al. Kacper. - Niezwykle ważne były dla mnie trzy punkty naszego pielgrzymowania. Pierwsze miejsce to Sokółka - miejsce Cudu Eucharystycznego. Przygotowuję się do posługi akolity, którego zadaniem jest właśnie rozdzielanie Komunii Świętej. Tu, patrząc na relikwiarz, mogłem zadać sobie kilka pytań m.in. o powołanie, o przyszłą posługę. Kolejne z miejsc to Ostra Brama i spojrzenie w oczy Matki Bożej Miłosierdzia. Na Jej wizerunek codziennie patrzymy w naszej kaplicy. Trzecim takim miejscem było wileńskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i pierwszy obraz namalowany według wskazówek św. s. Faustyny. Mogłem też być w miejscu posługi bł. ks. Michała Sopoćki. Dla wszystkich ważnym miejscem patriotycznym w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości był cmentarz na Rossie.