Odzyskał pierwotne piękno

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 17.07.2018 09:10

W parafii Grabowiec zakończyły się remonty przy zabytkowym kościele.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w ołtarzu głównym czczony jest jako łaskami słynący Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w ołtarzu głównym czczony jest jako łaskami słynący
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Parafia liczy obecnie ponad 1500 wiernych i obejmuje, oprócz Grabowca, wioski: Aleksandrów, Borcuchy, Dubrawę, Dębowe Pole, Kaniosy, Rybiczyznę, Rzechów Stary, Rzechów-Kolonię, Rzechów-Gościniec, Wólkę Modrzejową, Wólkę-Kolonię i Zawały. Przez ostatnie lata trzeba było wielkiego zaangażowania, a tego nie brakowało parafianom i proboszczowi.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Mikołaja, patrona parafii, który przesłania inny. Gdy rozlegają się uroczyste fanfary, odsłania się łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Ma bogate złocenia, piękne kolory. Wszystko tworzy harmonię, o jaką zadbali budowniczowie kościoła. Teraz to wszystko, wraz z całym wystrojem wnętrza kościoła, wróciło do pierwotnego piękna. Obok ołtarza głównego, są boczne - św. Anny i św. Piotra. Tam także są ruchome obrazy. Pierwszy przedstawia św. Joachima, św. Annę i Matkę Bożą z książką w ręku. Drugi natomiast - św. Piotra w chwili przekazania mu przez Chrystusa kluczy ze wskazaniem na stojący na wysokiej skale kościół. Obrazy te przesłaniają piękne rzeźby św. Antoniego i św. Franciszka.

- Nie tylko te ołtarze zostały odrestaurowane. Swoje piękno odzyskały chrzcielnica, organy, bogato zdobiona balustrada - to wewnątrz. A na zewnątrz wymieniliśmy tynki elewacji świątyni i upiększyliśmy jej otoczenie. Pracy było naprawdę dużo i jeszcze jest co robić - wylicza ks. Zbigniew Wypchło, proboszcz parafii od 2006 r. Duszpasterz i gospodarz dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia prac remontowych.

Parafia Grabowiec leży w dekanacie Sienno, w gminie Rzeczniów. Miejscowość początkami sięga 1601 roku. Wtedy król Zygmunt III Waza udzielił Krzysztofowi Krzyżanowskiemu, wojewodzie krakowskiemu, przywileju lokowania w miejscowości Oszczywnik miasta, które otrzymało nazwę Grabowiec. Tu w 1626 r. Mikołaj Skarszewski, kasztelan sandomierski, a zarazem dziedzic Grabowca, zbudował pierwotny kościół. Świątynię konsekrował Marcin Szyszkowski, biskup krakowski, i erygował parafię. Budowę obecnego kościoła ukończono w 1779 r., a fundatorem był Hrabia Piotr Małachowski herbu Nałęcz.