Pieczęć jedności Kościoła

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 20.07.2018 21:20

Z okazji 500-lecia parafii w Czermnie do kościoła uroczyście wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II.

Relikwie św. Jana Pawła II ks. Jerzemu Rozmysłowskiemu, proboszczowi parafii Czermno, przekazuje abp Mieczysław Mokrzycki Relikwie św. Jana Pawła II ks. Jerzemu Rozmysłowskiemu, proboszczowi parafii Czermno, przekazuje abp Mieczysław Mokrzycki
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Relikwie niesiono w uroczystej procesji do kościoła od granic Czermna. Tam przekazał je proboszczowi ks. Jerzemu Rozmysłowskiemu i wiernym abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wieloletni osobisty sekretarz papieża Polaka, który przewodniczył jubileuszowej Eucharystii.

- W 2014 r. byliśmy świadkami kanonizacji papieża Polaka. Jako jego osobisty sekretarz, a obecnie metropolita lwowski, w obecności pasterza tej diecezji ks. bp. Henryka Tomasika, zgromadzonych tu kapłanów i całego ludu Bożego, pragnę uroczyście przekazać cząstkę świętych relikwii św. Jana Pawła II dla parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Czermnie. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zgromadzonego wokół następcy św. Piotra oraz jedność w modlitwie. Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Jana Pawła II otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości. Święty Janie Pawle II, módl się za nami! - powiedział w kościele metropolita lwowski.

Parafia w Czermnie została erygowana przed 1521 r. z terenu wydzielonego z parafii Fałków. Z tego okresu pochodził modrzewiowy kościół drewniany pw. Nawiedzenia NMP i św. Mikołaja, fundacji Leonarda Czermińskiego.

Ks. Jan Wiśniewski, historyk i regionalista, w opublikowanym w 1913 r. "Dekanacie koneckim", opisując początki parafii Czermno, powołuje się na "Liber beneficiorum" zmarłego w 1531 r. prymasa Jana Łaskiego. Jest tam informacja, że Czermno "posiada kościół parafialny pw. Nawiedzenia Matki Bożej i św. Mikołaja, fundowany i uposażony z części funduszów parafii Fałków". Sąsiedni Fałków był macierzystą parafią, z której powstało Czermno, ale był taki okres, jeszcze przed powstaniem parafii, gdy dziesięcina z Czermna była przekazywana kościołowi św. Mikołaja w Końskich. Wracając do prymasa Łaskiego, jego "Księga dóbr" informuje, że w Czermnie była już wówczas szkoła, a proboszczem parafii był ks. Mikołaj, który z parafii na swe utrzymanie otrzymywał dziesięcinę i kolędę.

Parafia powstała przed 1521 r., a Marian Adamczyk wprost wskazuje, że mogło to być około 1518 roku. Historyk przywołuje Leonarda Czermińskiego, kolejnego ze znanych właścicieli Czermna, wsi prywatnej, leżącej przy trakcie z Wrocławia do Radomia. Wskazuje go jako fundatora pierwszego kościoła, choć mógł być nim Stefan Czermiński, inny przedstawiciel tego roku.


Pełna relacja z uroczystości w papierowym wydaniu "AVE Gościa Radomskiego" nr 30 na 29 lipca.