Nabiorą nowego blasku

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 21.07.2018 15:06

Zabytki z subregionu radomskiego z dofinansowaniem.

Nabiorą nowego blasku Symboliczny czek odbiera ks. kan. Marek Lurzyński, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Borkowicach. Obok stoją Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, i Rafał Rajkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Są wizytówką wielu miejscowości i mogą pochwalić się długoletnią historią. Mazowieckie zabytki, bo o nich mowa, czekają zmiany. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza dofinansowanie otrzymało 11 projektów z subregionu radomskiego. Beneficjenci z naszej diecezji odebrali symboliczne czeki o łącznej wartości 810 tys. zł.

Wydarzenie to miało miejsce w Jedlni-Letnisku, na placu kościelnym, przed wejściem do kościoła pw. Opieki św. Józefa. Ksiądz proboszcz Andrzej Margas przypomniał historię tego miejsca. W 1905 r. jeden z mieszkających tu gospodarzy modlił się pod figurą Matki Bożej i wypraszał łaskę zdrowia dla swojej śmiertelnie chorej małżonki, obiecując, że jeśli wyzdrowiej, postawi wotywną kapliczkę. Wyzdrowienie kobiety zostało uznane przez okolicznych mieszkańców za cud, a ów gospodarz postawił murowaną kaplicę, która istnieje do dziś i znajduje się z tylu drewnianego kościoła.

W 1921 r. z parafii św. Jana w Radomiu wydzielono trzy parafie. Jedna z nich to parafia w Jedlni-Letnisku. Wtedy dobudowano kościół drewniany do murowanej kaplicy.

Kościół wybudowany został w stylu góralskim. Drewno podarowali miejscowi leśnicy. Prawdopodobnie do budowy świątyni zatrudniono pracujących w okolicy górali, a ci - jak zasugerował ks. Margas - nie potrafią budować inaczej, jak tylko we własnym stylu.

O dotację mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i ma do niego tytuł prawny. Dotacje z budżetu Mazowsza można przeznaczyć m.in. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie. - Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera perły południowego Mazowsza - powiedziała, prowadząca to spotkanie Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i członek zarządu PSL w Radomiu.

Dotacje otrzymały parafie: pw. Świętego Krzyża w Borkowicach, pw. Świętego Krzyża w Przytyku, pw. św. Wojciecha w Kowali, pw. św. Zygmunta w Siennie, pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu, pw. Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą, pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie, pw. Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku i pw. św. Katarzyny w Wieniawie. Dotacja została przyznana również na remont budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Promnej, zlokalizowanej w zabytkowym pałacu.

- Gospodarzami parafii są proboszczowie, dlatego ich troska o budynki sakralne jest konieczna. Muszą na ten cel pozyskiwać zarówno pieniądze publiczne, czy też od parafian, czy z innych źródeł. Pamiętajmy, że te obiekty często są jedynymi w danym obszarze zabytkami, świadczącymi o kulturze i dziedzictwie narodowym - powiedział ks. kan. Szymon Pikus, ekonom diecezjalny.