Patron pielgrzymujących

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 26.07.2018 09:52

W Skaryszewie, na placu przy dzwonnicy, została poświęcona figura św. Jakuba Apostoła.

Pomnik odsłonili jego fundatorzy - Jadwiga i Zdzisław Mroczkowscy Pomnik odsłonili jego fundatorzy - Jadwiga i Zdzisław Mroczkowscy
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Figurę świętego ufundowali Jadwiga i Zdzisław Mroczkowscy. Za ten niezwykły dar dziękował podczas odpustowej Eucharystii ks. kan. Dariusz Skrok, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła. Mszy św. przewodniczył bp Adam Odzimek, który przekazał ofiarodawcom obraz św. Jakuba. Jak powiedział proboszcz, ten obraz będzie im przypominał, że apostoł jest także w ich sercu i w rodzinie.

Figurę świętego z szydłowieckiego piaskowca wykuł artysta rzeźbiarz Leszek Biskup. Ks. Skrok podziękował również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego pomnika i wspierali to dzieło, m.in. Wojciechowi Banaszkiewiczowi, który wykonał cokół pod figurę. - Pragniemy, aby w przyszłości św. Jakub Apostoł stał się patronem naszego miasta i chronił nas przed wrogami naszej duszy - zaznaczył proboszcz.

Zanim hierarcha poświęcił pomnik, powiedział: - Wpatrujemy się w patrona wszystkich pielgrzymujących, a jesteśmy pielgrzymami na tej ziemi. Prosimy go, by nam zawsze towarzyszył, byśmy mogli odkrywać wielkie przestrzenie wiary świętej i piękna świętego Kościoła.

Biało-czerwoną wstęgę przecięli państwo Mroczkowscy, tym samym odsłaniając pomnik. Towarzyszył im ks. Skrok.

Na cokole widnieje napis: "Św. Jakub Apostoł - Wdzięczni Panu Bogu za dar odzyskania niepodległości Ojczyzny, oddając się pod opiekę patrona, pomnik ten ufundowali Jadwiga i Zdzisław Mroczkowscy".

Parafia w Skaryszewie została erygowana ok. 1167 roku. Pierwotny drewniany kościół został nadany klasztorowi miechowskiemu. Bożogrobcy mieli tu swoją prepozyturę. Budowa obecnego kościoła została zakończona w 1701 roku. Po II wojnie światowej dobudowano kaplicę i nową zakrystię. W 1998 roku przeprowadzono prace restauracyjne w świątyni staraniem ks. Bolesława Walendzika. W 2015 roku przeprowadzono w kościele prace konserwatorskie staraniem ks. Skroka, parafian oraz dzięki pieniądzom z zewnątrz. Skaryszewska świątynia została wpisana do Szlaku św. Jakuba Apostoła, który przebiega od Warszawy przez Skaryszew, Sandomierz do Krakowa i łączy się z drogami niemieckimi Camino aż do grobu apostoła w Hiszpanii.

Na placu, na którym została ustawiona figura świętego, znajduje się betonowy słupek z symbolem jakubowego szlaku.

Jakub był pierwszym z Apostołów, który poniósł śmierć męczeńską za Chrystusa. W średniowieczu powstała legenda, że zanim został biskupem Jerozolimy, zaraz po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii i tam głosił Chrystusa. Potem znowu powrócił do Jerozolimy i został jej pierwszym biskupem. W 44 roku poniósł śmierć męczeńską. Gdy w VII wieku Arabowie zajęli Ziemię Świętą, ciało św. Jakuba miało być potajemnie wywiezione do Hiszpanii i tam złożone do grobu. Kiedy i tam Maurowie wtargnęli, ciało świętego ukryto, a z czasem o nim zapomniano. Dopiero w pierwszej połowie IX w. bp Teodomir, prowadzony w sposób cudowny, odnalazł grób świętego. Miejsce to nazwano Campus Stellae, czyli Pole Gwiazd. Od tego czasu zaczął w Hiszpanii kwitnąć kult św. Jakuba. Na jego cześć w Santiago de Compostela wzniesiono bazylikę. Zniszczona przez Maurów świątynia została odbudowana. Do dziś uchodzi za jedno z największych i najpiękniejszych sanktuariów chrześcijaństwa.