Patron przyjmujących argumenty

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 24.08.2018 23:48

W kolegiacie pw. św. Bartłomieja odbyły się uroczystości 20. rocznicy powstania powiatu opoczyńskiego.

Bp. Henrykowi Tomasikowi za obecność na odpuście i święcie powiatu dziękuje starosta Józef Róg Bp. Henrykowi Tomasikowi za obecność na odpuście i święcie powiatu dziękuje starosta Józef Róg
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Najnowsza reforma terytorialna z lipca 1998 r. przywróciła powiat opoczyński w granicach województwa łódzkiego. Taka sytuacja miała miejsce przez 5 lat po zakończeniu II wojny światowej. Potem powiat opoczyński leżał w granicach województw kieleckiego i piotrkowskiego. A sama historia powiatu sięga średniowiecza. W XII w. tereny obecnego powiatu wchodziły w skład dwóch ziem: skrzyńskiej i żarnowskiej, które posiadały status kasztelani. W połowie XIV wieku w miejsce istniejących kasztelani utworzono powiaty. Wówczas to między 1346 a 1368 r. powstał powiat opoczyński, na czele którego stanął starosta.

- W 2012 r. Stolica Apostolska zgodziła się na to, by św. Bartłomiej, patron najstarszego kościoła w Opocznie i najstarszej parafii w mieście, stał się patronem powiatu i ziemi opoczyńskiej. Wówczas dekret odczytał bp Henryk Tomasik. I od tej pory coroczne świętowanie łączymy jako odpust parafialny i święto powiatu. W naszej kolegiacie razem z wiernymi witamy władze różnego szczebla, na czele z władzami naszego powiatu. Cieszymy się, że z okazji 20. rocznicy powstania powiatu w strukturze województwa łódzkiego odpustowej Sumie przewodniczył bp Henryk Tomasik - mówił w słowie powitania ks. kan. Jan Serszyński, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i dziekan opoczyński.

Bp Tomasik w homilii zwrócił uwagę na aktualność postaci św. Bartłomieja. - To niezwykle ważne cechy, których chce nas nauczyć dzisiejszy patron: szczerość, prostota, ale przy tym wrażliwość na prawdę i gotowość przemiany. Chodzi o umiejętność przemiany własnego spojrzenia, własnych poglądów, gdy spotykamy uzasadnione argumenty. On to uczynił. Najpierw sceptyczny wobec Jezusa z Nazaretu, gdy usłyszał Jego argumenty, uznał w Nim Mesjasza. Jak to jest potrzebne we wszystkich wymiarach życia szczególnie dzisiaj: i w życiu rodzinnym, i w miejscu pracy, i w życiu społecznym, i w polityce, i w mediach. Jak potrzebna jest ta cecha; przyjmować argumenty - zaznaczał ordynariusz.

Po Mszy św. i procesji eucharystycznej druga część uroczystości odbyła się w siedzibie starostwa. Tam wręczono okolicznościowe nagrody i podziękowania. Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy Krzyże Zasługi otrzymali opoczyńscy harcerze. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Otrzymali je: phm. Sławomir Miller, pwd. Sebastian Frączak, phm. Małgorzata Głodek, hm. Andrzej Śliwka i phm. Agnieszka Wosek.

Tytuł Zasłużonego dla Powiatu Opoczyńskiego otrzymał Stanisław Tępiński, założyciel Ceramiki Paradyż.

20 lat powiatu podsumował starosta Józef Róg, który z rąk Stanisława Cubały, starosty piotrkowskiego i przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego, otrzymał tytuł Samorządowca 20-lecia.