Orzeł Biały na jubileusze

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 26.08.2018 18:50

Zaproszenie na obchody 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej w Skrzyńsku, które odbędą się 8 września.

Na placu obok sanktuarium zostanie odsłonięty pomnik na upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Na placu obok sanktuarium zostanie odsłonięty pomnik na upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Tego dnia po zakończeniu rocznicowej Mszy św. przy sanktuarium zostanie odsłonięty pomnik Orła Białego na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Na uroczystości zapraszają bp Henryk Tomasik i ks. kan. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium:

W dniu 6 września 1998 roku Diecezja Radomska przeżywała podniosłą uroczystość koronacji Obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W bulli koronacyjnej Św. Jan Paweł II napisał: "Ufamy, że tego rodzaju uroczystość sprawi, że wszyscy, którzy czczą ten obraz, jeszcze bardziej zostaną pobudzeni do oddawani czci Matce Bożej".

Mija 20 lat od tego niezwykłego wydarzenia. Pragniemy odnowić naszą cześć i miłość do Matki Bożej wobec Jej świętego wizerunku w Skrzyńsku.

Serdecznie zapraszam, wspólnie z Księdzem Kustoszem Sanktuarium w Skrzyńsku, Czcigodnych Księży, Siostry Zakonne i wszystkich Was, Siostry i Bracia na uroczystości jubileuszowe do Skrzyńska. Najważniejszym momentem tych uroczystości będzie koncelebrowana Eucharystia w Skrzyńsku, w sobotę, 8 września 2018 roku, o godzinie 11.30.

Uroczystość jubileuszowa połączona będzie z modlitwą za Ojczyznę z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Mszy Świętej będzie odsłonięty pomnik Orła Białego.

Serdecznie zapraszamy

Henryk Tomasik, Biskup Radomski, i ks. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium w Skrzyńsku

Skrzyńsko jest jednym z najstarszych sanktuariów w diecezji radomskiej. Jak informuje ks. dr Michał Krawczyk, historyk sztuki, pierwszy kościół w Skrzyńsku pw. Trójcy Świętej i św. Wojciecha był zbudowany ok. 1132 r. przez Piotra Włostowica. - Dedykował go w 1204 r. abp gnieźnieński Henryk Kietlicz. Według przekazu Jana Długosza, Piotr Dunin, naraziwszy się księciu Władysławowi i jego żonie, został z ich rozkazu okaleczony. Kronikarze opisują, że Dunin, modląc się przed swoim ulubionym obrazem, otrzymał łaskę uzdrowienia. Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarował następnie kościołowi w Skrzyńsku. Pierwszym znanym proboszczem staroskrzyńskim był Fulko, który pełnił tę posługę w 1384 roku. Wiadomo, że w I połowie XVII w. była bardzo żywa tradycja pielgrzymek do kościoła w Skrzyńsku. W kolejnym stuleciu starano się, by oficjalnie uznano cudowność obrazu. W XIX w. cudowny wizerunek nazywano "cudownym obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej". Największy rozkwit kultu maryjnego w Skrzyńsku przypadł na wiek XVIII i trwał do 1939 r., o czym świadczy liczba złożonych wotów przy obrazie Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Obecny kościół został zbudowany w latach 1760-1768 z fundacji Karola Szydłowskiego. W 1963 r. bp Jan Kanty Lorek podniósł kościół w Skrzyńsku do rangi sanktuarium - mówi historyk.

Koronacja przed 20 laty była pierwszą w utworzonej w 1992 r. diecezji radomskiej. - Uroczystości przewodniczył prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 19 biskupów i ok. 100 tys. wiernych. Po trzech latach od koronacji miało miejsce dramatyczne wydarzenie. W nocy z 24 na 25 czerwca 2001 r. cudowny wizerunek został ukradziony. Po kilku dniach odnaleziono obraz, ale bez koron i ram. 1 września 2002 r. miała miejsce uroczystość rekoronacji obrazu, przewodniczył jej bp Zygmunt Zimowski. W tym dniu wizerunek otrzymał tytuł Matki Pięknej Miłości - przypomina ks. Krawczyk.

Łąskami słynący obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej   Łąskami słynący obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość