Tulia w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.09.2018 22:10

Gwiazdą 20. Święta Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej były zwyciężczynie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Jubileuszowe Święto Chleba zakończył koncert zespołu Tulia Jubileuszowe Święto Chleba zakończył koncert zespołu Tulia
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Zanim jednak na zakończenie święta publiczności zaprezentowała się Tulia, odbył się szereg występów i pokazów, a całość rozpoczęła Msza św. na scenie amfiteatru pod przewodnictwem ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii biskupiej w Radomiu. Podczas liturgii oprawę muzyczną przygotował zespół Skaryszewiacy. - Jest taka prawidłowość, że ten, kto nie szanuje chleba, ten także nie szanuje człowieka - mówił w homilii kanclerz. A słowo "chleb" wróciło potem w wielu oficjalnych przemówieniach.

Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone dożynkowe wieńce, przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i twórców ludowych. Potem odbyła się cześć oficjalna z wręczeniem medali i odznaczeń. - Święto Chleba jest naszą sztandarową imprezą, która jest najliczniej odwiedzaną, a mamy tego dnia tysiące osób, które chcą do nas przybyć, oglądać wystawy i koncerty. Kupują różne produkty i miło spędzają czas. Do Święta Chleba przygotowujemy się przez kilka miesięcy, a w tym roku tych przygotowań było więcej, bo to była jubileuszowa impreza. Święto Chleba to także dożynki w skansenie, okazja do podziękowania Panu Bogu i ludziom za plony oraz za pracę rolników i piekarzy. Przed nami w tym roku jeszcze otwarcie parku dla dzieci oraz Święto Ziemniaka. Już zapraszamy - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu.

W tym roku, z racji jubileuszu, liczba medali i nagród była wyjątkowo duża. Na wniosek Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy, został uhonorowany odznaką honorową "Zasłużony dla rolnictwa", przyznawaną przez Ministra Rolnictwa. Wręczono medale pamiątkowe "Pro Masovia" oraz dyplomy marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

Przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego wręczyli swoje odznaczenia: Szablę im. Jana Kilińskiego, najwyższe ze swoich odznaczeń, oraz złoty i platynowy Medal im. Jana Kilińskiego. Wręczono również Klucze św. Kazimierza, nagrodę za szczególne zaangażowanie na rzecz środowiska piekarskiego.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy. Najpierw zaprezentował się Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Wolanianki", a potem - Młodzieżowy Zespół Ludowy "Guzowianki”. I wreszcie na koniec imprezy wystąpiła Tulia. Amfiteatr nie był w stanie pomieścić chętnych.

Jednocześnie podczas Święta Chleba na "Scenie pod dębem" odbywała się potańcówka. Do tańca grały kapele ludowe Lipców z Wygnanowa i Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska. Na terenie zagród odbył się kiermasz wyrobów piekarniczych oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych. Nie zabrakło stoisk z kuchnią regionalną oraz tych przygotowanych przez radomskie piekarnie.

Można było między innymi obejrzeć pokazy ciesielskie, wyrobu łyżek drewnianych, tłoczenia oleju, pracy kaszarni i młyna, a także orki i młocki.