Ta nagroda nas mobilizuje

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.09.2018 23:25

Raz w roku osoby czynnie wspierające radomskie Centrum Młodzieży "Arka" spotykają się, by usłyszeć proste "dziękuję".

Statuetkę Dobroczyńca Roku "Arki" otrzymali Elwira i Tomasz Skoczkowie (w środku). Z lewej Ewa Kamińska, wiceprezes stowarzyszenia "Arka", a z prawej - prezes ks. Andrzej Tuszyński Statuetkę Dobroczyńca Roku "Arki" otrzymali Elwira i Tomasz Skoczkowie (w środku). Z lewej Ewa Kamińska, wiceprezes stowarzyszenia "Arka", a z prawej - prezes ks. Andrzej Tuszyński
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Każdy z zaproszonych dobroczyńców otrzymał chleb. - Św. Brat Albert mówił, że powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Takim trzeba być i państwo tacy jesteście, wspierając nasze dzieła - mówił ks. Andrzej Tuszyński, szef "Arki", obecnie już 4 ośrodków formujących młodych w Radomiu - przy ul. Chrobrego, tego najstarszego, na Starym Mieście, przy ul. Kelles-Krauza i najnowszego przy ul. Marii Gajl.

Co roku dobroczyńcy Centrum Młodzieży "Arka" spotykają się na spotkaniu, podczas którego stowarzyszenie dziękuje im za wszelką pomoc i wsparcie. Od kilku lat "Arka" wręcza również statuetkę Dobroczyńcy Roku. Tym razem otrzymali ją Elwira i Tomasz Skoczkowie, prawnicy wspierający stowarzyszenie. - Jestem bardzo wzruszony. Być dobroczyńcą "Arki" to brzmi dumnie. Jest to zaszczyt, ale i zobowiązanie, by robić jeszcze więcej. Ta nagroda nas mobilizuje - powiedział T. Skoczek. - Dla nas ta nagroda to radość. Bez pomagania nie ma życia. W pomaganiu jest prawdziwa radość, ale także siła - dodała E. Skoczek.

Doroczne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. W kościele pw. św. Wacława przewodniczył jej bp Henryk Tomasik, który 4 lata temu jako pierwszy otrzymał statuetkę Dobroczyńcy Roku. Potem goście spotkali się w ogrodach stowarzyszenia na radomskim Starym Mieście.

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu, jako organizacja pożytku publicznego od 2002 roku, inspiruje, wspiera, aktywizuje społeczność lokalną w podejmowaniu inicjatyw na rzecz wszechstronnie rozumianego dobra wspólnego.

- Naszą misją jest działalność edukacyjna, wychowawcza, profilaktyczna, kulturalno-oświatowa i charytatywna, głównie na rzecz dzieci i młodzieży, ale również społeczności lokalnej. Realizujemy bardzo wiele ciekawych projektów. Promujemy właściwe normy moralno-etyczne, kształtujemy postawy, wspieramy w rozwijaniu zainteresowań i talentów - mówią członkowie stowarzyszenia.

Jednym z flagowych programów "Arki" jest wolontariat. Powstanie młodzieżowego wolontariatu zainspirowane zostało Samorządowym Konkursem Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" i tzw. Klubami Ośmiu - młodzieżowego wolontariatu, działającymi pod patronatem Fundacji "Świat na Tak". Klub Młodzieżowego Wolontariatu przy "Arce" rozpoczął działalność w 2000 roku. Początkowo skupiał prawie wyłącznie młodzież uformowaną już w pewnym stopniu przez Ruch Światło-Życie. Z biegiem czasu powstawały szkolne kluby młodzieżowego wolontariatu, działające pod patronatem klubu-matki przy stowarzyszeniu. Obecnie takich szkolnych klubów młodzieżowego wolontariatu jest już 32, a "Arka" ma sporo ponad 1000 aktywnych wolontariuszy.