Rzymskie rekolekcje

Marta Deka Marta Deka

publikacja 18.09.2018 19:31

Uczestniczyli w nich animatorzy Ruchu Światło-Życie i dwie rodziny z Domowego Kościoła.

Podążając śladami świętych, odwiedzili Asyż Podążając śladami świętych, odwiedzili Asyż
Piotr Pytel

Wyjazd zorganizowali ks. Krzysztof Dukielski i s. Małgorzata Kobylarz, diecezjalni moderatorzy Ruchu. We Włoszech 10 dni spędziło łącznie 47 osób. Mieszkali w parafii pod Rzymem w Poggio Cinolfo, gdzie ks. Dukielski był proboszczem.

Rekolekcje na temat: „Ukochaj swój Kościół” poprowadził ks. prał. Albert Warso, kapłan z diecezji radomskiej, pracownik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Temat składał się z trzech etapów. Pierwszy dotyczył początków Kościoła, drugi - Kościoła męczenników, a trzeci - mojego miejsca w Kościele.

Oazowicze zwiedzili: Asyż, Monte Cassino, Lanciano, Manoppello, Wenecję, Rzym i Watykan. Uczestniczyli w audiencji papieża Franciszka, a przed jej rozpoczęciem - w Mszy św., która sprawowana była na grobie św. Jana Pawła II.

- Organizatorzy przez te rekolekcje chcieli nam ukazać Kościół jako wspólnotę ludzi, w której każdy ma swoje miejsce, a więc jest też odpowiedzialny za to, jak będzie ona działała. Spotkanie z papieżem Franciszkiem, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II czy wizyta w bazylice św. Piotra pozwoliły nam doświadczyć potrzeby kierownictwa duchowego - zwierzchności osoby, którą Chrystus powołuje jako swojego ziemskiego namiestnika. Kościół to także wszystko to, co wnoszą do niego ludzie, stąd w programie rekolekcji znalazły się liczne przykłady świętych. Św. Klara, św. Franciszek z Asyżu czy św. o. Pio to postacie, których śladami - dosłownie - podążaliśmy, aby odkryć ich sposób na pokochanie Kościoła - mówi animatorka Malwina Dutkiewicz.

Większość młodych po raz pierwszy była we Włoszech. - Jesteśmy wdzięczni ks. Albertowi za czas nam poświęcony. Młodzież była zachwycona. Animatorzy bardzo się angażują w działalność Ruchu i rekolekcje wakacyjne. Ten wyjazd był dla nich też czasem odpoczynku. Zwiedzali Rzym nocą, dwa razy byli nad morzem, ale była też modlitwa. Chcieliśmy pokazać taką harmonię, że wszystko można w życiu połączyć i być szczęśliwym chrześcijaninem, żeby wiara nie była dla mnie ciężarem, ale wielką radością bycia z Panem Bogiem - mówi ks. Dukielski.

W przyszłym roku ks. Krzysztof też planuje zabrać aktualnie posługujących i byłych animatorów do Włoch. Tym razem będzie to pielgrzymka śladami św. Franciszka.

- Odwiedzimy m.in. Pizę, Florencję, Padwę. Będziemy też w Dolomitach. W lipcu byłyby 15-dniowe rekolekcje, a w sierpniu budowalibyśmy wspólnotę, odwiedzając te miejsca. Ponad 5 tys. km razem w autokarze, wspólnie spędzony czas, poznawanie miejsc, modlitwa - to buduje wspólnotę. Widać, że jest ogromna potrzeba organizowania takich rekolekcji - tłumaczy ksiądz moderator.