Chwalmy wolność

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 23.09.2018 20:25

Z koncertem pod takim tytułem wystąpił w Orońsku koło Radomia Mieszany Chór Mariański z Krakowa.

Mieszany Chór Mariański z Krakowa w Orońsku dał koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Mieszany Chór Mariański z Krakowa w Orońsku dał koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Występ zorganizowano z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. A wszystko zaczęło się od koncertu kolęd. – W Chórze Mariańskim śpiewa nasza córka Magdalena, która na AGH w Krakowie studiuje technologię chemiczną. Wyrosła ze scholi parafialnej oraz chórów i zespołów Ruchu Światło-Życie. Zostaliśmy zaproszeni z żoną na koncert kolęd do Krakowa, do kościoła pw. NMP z Lourdes. Koncert nas urzekł i wtedy zrodził się pomysł, by ten chór zaśpiewał u nas w Orońsku – mówi Jarosław Molenda, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Podjęli starania, uzyskali wsparcie ze środków Zarządu Województwa Mazowieckiego i koncert doszedł do skutku. – Chodziło o to, by był to koncert pieśni patriotycznych związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – dodaje J. Molenda.

– Chór Mariański dał nie tylko koncert, ale śpiewał także w czasie Mszy św. To była prawdziwa uczta duchowa. Cieszę się z wizyty tak znakomitego zespołu w naszej parafii i cieszę się, że to była inicjatywa oddolna, która wpisuje się w tak wiele inicjatyw z okazji tej rocznicy, jakie dzieją się w całej Polsce – mówi ks. kan. Bolesław Mikrut, proboszcz parafii w Orońsku.

Mieszany Chór Mariański został założony w latach 30. XX w. przez ks. Józefa Orszulika i działa przy parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Parafię prowadzą księża misjonarze. Nieprzerwanie od 1968 r. dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest dr Jan Rybarski, muzyk, chórmistrz, organista, pedagog i kompozytor, absolwent Salezjańskiej Średniej Szkoły Muzycznej Organistów w Przemyślu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, wydziału Wychowania Muzycznego.

Chór Mariański liczy blisko 100 członków, a w jego skład wchodzą osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody, wywodzące się z różnych środowisk i reprezentujące różny stopień muzycznego przygotowania. Zespół wykonuje bogaty repertuar muzyki sakralnej, a także muzyki klasycznej różnych epok: średniowiecza, renesansu, baroku, jak również kompozytorów współczesnych. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach muzyki chóralnej, np. złoty dyplom na II Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej, czy zajął I miejsce w kategorii repertuar sakralny podczas VI Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego "Cracovia Cantans".

Koncert w Orońsku rozpoczęła pieśń "Gaude Mater Polonia", kompozycja T. Klonowskiego do słów Wincentego z Kielczy. A potem Chór Mariański wykonał kolejne dziewięć utworów: "Moja piosnka" (słowa: C.K. Norwid, muzyka: J. Świder), "Wierzę" (słowa: J. Słowacki, muzyka: J. Świder), "Wszystko, co Polskę stanowi" (słowa: Jan Paweł II, muzyka: I. Pfeiffer), "Bogarodzico Dziewico" (słowa: J. Słowacki, muzyka: S. Żukowski), "Modlitwa do Bogarodzicy" (słowa: K.K. Baczyński, muzyka: J. Świder), "Ave Maria" (J. Busto), "Głos duszy" (słowa: J. Woźnicki, muzyka: A. Adolphe), "Czego chcesz od nas, Panie" (słowa: J. Kochanowski, muzyka: J. Świder) i "Alleluja" (L. Delgado).