Franciszek i 22 tysiące szkiełek

Marta Deka Marta Deka

publikacja 05.10.2018 14:53

Papież pobłogosławił mozaikę do kościoła MB Częstochowskiej w Radomiu.

Ks. Wiesław Lenartowicz z ikoną, która obecnie znajduje się w prezbiterium świątyni parafialnej Ks. Wiesław Lenartowicz z ikoną, która obecnie znajduje się w prezbiterium świątyni parafialnej
Marta Deka /Foto Gość

Mozaika przedstawia wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Do jej wykonania artysta Janusz Sobczyk wykorzystał ponad 22 tys. elementów szkła weneckiego.

Obecnie mozaika znajduje się w prezbiterium obok fotela papieskiego, który był na Tauron Arenie podczas spotkania Ojca Świętego z młodzieżą w Krakowie.

- Pragnąłem, by poświęcił ją papież Franciszek - mówi proboszcz ks. kan. Wiesław Lenartowicz. W tych staraniach wsparł go bp Henryk Tomasik. - Bardzo pomógł nam też ks. prał. Albert Warso, pracownik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, który w naszej parafii był wikariuszem - wyjaśnia ks. Lenartowicz.

Z pielgrzymką do Rzymu z parafii udało się 65 osób. Pielgrzymi polecieli samolotem, a Rycerze Kolumba zaoferowali, że zorganizują transport mozaiki, która ma 1,5 na 2 metry i waży ponad 250 kg.

Papież Franciszek pobłogosławił wizerunek podczas środowej audiencji.

- Byliśmy szczęśliwi, że pozwolono nam go wnieść blisko miejsca, gdzie przebywał papież. Ojciec Święty podszedł do mnie. Poprosiłem o błogosławieństwo dla całej parafii. Potem udał się do mozaiki. Chwilę się modlił, pobłogosławił ją i położył na niej rękę - opowiada ks. Lenartowicz.

Mozaika zwróciła uwagę zgromadzonych na pl. św. Piotra. - Nawet żandarmi, którzy pilnowali porządku, powiedzieli, że chętnie uszczknęliby z niej kamyczek. Musieliśmy czuwać, by nie przywieźć do Radomia pustej ramy - uśmiecha się proboszcz.