Uczeń, który jest misjonarzem

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.10.2018 18:05

Instytut oferuje 3-semestralne studia podyplomowe i 5-letnie studia magisterskie z teologii.

Studenci świeccy dziękowali za możliwość studiowania w Radomiu teologii Studenci świeccy dziękowali za możliwość studiowania w Radomiu teologii
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Już od kilku lat mówiło się w diecezji, a szczególnie optował za tym ks. prof. KUL Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego w kurii biskupiej, że trzeba wznowić studia teologiczne dla świeckich i sióstr zakonnych, przede wszystkim dlatego, że zaczyna brakować katechetów. - Dziś mogę dodać, bo to okazało się faktem, że mamy także studentów podyplomowych, którzy nie myślą o pracy jako katecheci, ale chcieli po prostu poszerzyć swoją wiedzę - mówi ks. Łabendowicz, inicjator instytutu i jego dyrektor.

Zajęcia ruszyły rok temu, a teraz instytut powitał drugą grupę studentów.

Instytut Teologiczny w Radomiu przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oferuje 3-semestralne studia podyplomowe i 5-letnie studia magisterskie z teologii. Dziś studiuje na nim około 80 osób.

- Trzeba nam wpatrywać się w postawę apostołów. Najpierw byli tylko uczniami, i to takimi, którzy zawiedli w Wielki Czwartek wieczorem, a potem zalęknieni zamknęli się w Wieczerniku. Ale gdy otrzymali Ducha Świętego, odważnie wyszli z miejsca schronienia i poszli głosić Chrystusa tym, których się wcześniej bali. Stali się kimś więcej niż tylko uczniami, zostali misjonarzami. I takiej postawy nam potrzeba. Oby studia były nie tylko okazją do dzielenia się wiedzą, ale także wiarą. W dniu zesłania Ducha Świętego apostołom towarzyszyła Matka Boża. Niech Ona opiekuje się nami, byśmy dorastali do dawania świadectwa wiary na wzór apostołów misjonarzy - mówił w homilii bp Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie roku akademickiego.

Potem, po przerwie na kawę i coś słodkiego, odbyła się część oficjalna rozpoczynająca nowy rok akademicki. Zapoznano się z programem zajęć. Wykład inauguracyjny wygłosił filozof ks. dr Wojciech Wojtyła. Mówił o patriotyzmie uniwersalnym w ujęciu prof. Władysława Stróżewskiego, żyjącego filozofa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kontynuatora tradycji fenomenologii Romana Ingardena, odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.