Patriotyzm i Młodzi w Winkiem

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 07.10.2018 23:35

W Radomiu rozpoczął się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Potrwa do 14 października.

Na rozpoczęcie Tygodnia  Kultury Chrześcijańskiej wystąpili Młodzi z Winkiem, zespół pod batutą ks. Bartłomieja Winka, który muzycznie animuje doroczne Apele Młodych Na rozpoczęcie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej wystąpili Młodzi z Winkiem, zespół pod batutą ks. Bartłomieja Winka, który muzycznie animuje doroczne Apele Młodych
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W tym roku impreza naznaczona jest 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. - Wyjątkowym momentem w programie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, obok wielu innych ważnych imprez i spotkań, będzie możliwość oglądania u nas, w Radomiu, rękopisów Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy na to wydarzenie do radomskiego seminarium. Obok tego będą koncerty i spektakle - mówi bp Piotr Turzyński.

Pełny program tutaj.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęła Msza św. w kościele MB Miłosierdzia w Radomiu pod przewodnictwem bp. Turzyńskiego, jednego z inicjatorów Stowarzyszenia "Verum, Bonum, Pulchrum", współorganizatora TKCh.

- Nasz tegoroczny tydzień naznaczony jest patriotyzmem. Szereg punktów programu odsyła do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi bp Turzyński. Sufragan radomski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. rozpoczynającej TKCh wracał do obrazów z okresu zaborów, gdy wobec braku państwowości to Kościół, polski katolicyzm i kultura zachowały naszą polską kulturę. Na tym tle mówił w homilii o matce Józefa Piłsudskiego: - Maria z Bilewiczów miała 10 dzieci. I tej gromadce czytała polskie dzieła Niemcewicza, Słowackiego, Krasińskiego, pisarzy wpisanych przez Rosjan po powstaniu styczniowym na listę pisarzy zakazanych. A wieczorne modlitwy w domu kończyła wezwaniem: "Będzie Polska w imię Pana". Mały Józef słuchał tych słów, jego serce nasiąkało miłością do Ojczyzny - mówił w homilii bp Turzyński. - Dziękujemy za polską kulturę. Dziękujemy za księży, którzy dla ojczyzny potrafili dać wszystko i najpiękniejsze momenty życia spędzić na zesłaniu na dalekiej Syberii. Dziękujemy za matki Polki. Idea matki Polki była wyśmiewana. A my dziękujemy, że były takie matki, bo dzięki nim możemy dziś mówić po polsku i jesteśmy tu, na naszej ziemi. I wreszcie prosimy, aby te i takie korzenie trwały. Prosimy, abyśmy mieli wielkich twórców kultury, którzy się nie wstydzą Boga, i abyśmy nadal mieli Bożych duchownych, którzy kochają Polskę, i abyśmy mieli wspaniałe matki, które wychowują swoje dzieci na patriotów.

Oprawę muzyczną podczas Mszy św. rozpoczynającej TKCh przygotował muzyczny zespół Młodzi z Winkiem pod batutą ks. Bartłomieja Winka. Zespół dał również koncert po zakończeniu Eucharystii.