Radomska "Solidarność" ma 38 lat

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 10.10.2018 18:31

- Już w roku 1981 roku mówiliśmy oficjalnie, że walczymy nie tylko o związki, ale o wolną i niepodległą Polskę - powiedział Andrzej Sobieraj.

Pierwszy przewodniczący NSZZ ”Solidarność” - Ziemia Radomska Andrzej Sobieraj Pierwszy przewodniczący NSZZ ”Solidarność” - Ziemia Radomska Andrzej Sobieraj
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Uroczystości związane z 38. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność” - Ziemia Radomska rozpoczęły się Mszą św. w radomskim kościele pw. Świętej Trójcy.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz radomskiej kurii. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod kamienicę przy ul. Malczewskiego, na której znajduje się tablica informująca o tym, że w tym budynku ukonstytuował się 9 października 1980 roku i rozpoczął działalność Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" - Ziemia Radomska. Pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Wśród przybyłych gości byli m.in. Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, minister Antoni Macierewicz, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, Karol Semik, wiceprezydent Radomia. Spotkanie otworzył Wiesław Mizerski. Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" - Ziemia Radomska, przypomniał okoliczności powstawania związku.

- Radom po „ścieżkach zdrowia” w 1976 roku nie był w stanie zorganizować się na tyle, by powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski. Były próby, ale spełzły na niczym, bo gdy ktoś próbował coś robić, to zwalniano go z pracy. Wreszcie, 9 października 1980 roku, udało się zorganizować spotkanie i wyłonić pierwsze władze na ziemi radomskiej. Ci wszyscy, którzy w dniu dzisiejszym współtworzą Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, to ludzie, którzy pamiętają zakładanie związku w swoich macierzystych zakładach pracy. Dyrektorzy nas wyganiali, nie chcieli z nami rozmawiać. Pokonaliśmy trudności i możemy być dumni z tego, że jako jeden z niewielu regionów, już w roku 1981 roku mówiliśmy oficjalnie, że walczymy nie tylko o związki, ale o wolną i niepodległą Polskę. Jakie były wtedy próby zastraszeń, to każdy z was wie i wasze rodziny. Ale opłaciło się i możemy być dumni z tego, że nasze marzenia się spełniły i możemy żyć w wolnej Polsce - powiedział.

Słowo do obecnych skierował także A. Macierewicz. - Porwała was ta wielka fala "Solidarności", która wtedy przetaczała się przez całą Polskę i która stworzyła największy w historii świata ruch społeczno-narodowy, jakim była "Solidarność". Pamiętajcie. Jesteście współtwórcą tego najbardziej niezwykłego zjawiska w historii świata. Ten ruch, który wtedy porwał Polskę, całą Europę, trwa po dzień dzisiejszy. To jego dynamizm, przesłanie, sprawiają, że dzisiaj możemy mieć nadzieję na odbudowę niepodległej Polski, że my ją dzisiaj realnie odbudowujemy. […] Chcemy wam wszystkim szczególnie podziękować, bo poza tym wielkim przesłaniem "Solidarności" - sprawiedliwości, patriotyzmu polskiego - niesiecie jeszcze jedno przesłanie, o którym dziś trzeba koniecznie przypomnieć. Siła narodu wyrasta z wolnych wyborów, a źródłem rzeczywistej reprezentacji narodowej jest nie decyzja grupki osób, nie korporacja, która sama sobie przyzna prawo do rządzenia, czy decydowania o losach ludzkich, ale siła tkwi w narodzie, który w wolnych, powszechnych wyborach, przekazuje swój głos, swoje prawo tym, których wybierze - mówił.

Marek Suski przeczytał list, który do założycieli NSZZ "Solidarność" - Ziemia Radomska skierował premier RP Mateusz Morawiecki. Premier napisał m.in.: „Nie wahaliście się stanąć po stronie prawdy i sprawiedliwości. Podejmując działalność opozycyjną płaciliście za to wysoką cenę - represje, szykany, internowanie i więzienie. Bez państwa determinacji i wiary nie byłoby przełomu, przynoszącego nam wszystkim suwerenną ojczyznę. Jesteśmy państwu winni wdzięczność i szacunek oraz zapewnienie, że państwa dokonania i zasługi zapiszemy w pamięci kolejnych pokoleń”.

Słowo do zebranych skierował Antoni Macierewicz   Słowo do zebranych skierował Antoni Macierewicz
Krystyna Piotrowska /Foto Gość