Dzień Dziecka Utraconego

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 16.10.2018 11:52

Przed Pomnikiem Maryi Matki Życia zapłonęły białe znicze. Ustawiono je w kształcie serca.

Białe znicze ustawiano w kształcie serca Białe znicze ustawiano w kształcie serca
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Co roku 15 października przezywamy Dzień Dziecka Utraconego. Obchodzony był on w naszej diecezji w dwóch miejscach: w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i w parafii pw. Świętej Rodziny w Radomiu. Ten dzień przywołuje wspomnienie wszystkich dzieci, które zmarły na różnych etapach życia i z różnych przyczyn. Myślą i modlitwą obejmowani są rodzice, którzy przeżyli niewyobrażalną tragedię, jaką jest śmierć dziecka.

W Radomiu po Mszy św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko, modlono się na różańcu przed Pomnikiem Maryi Matki Życia przy ul. Malczewskiego. Rozpoczynając modlitwę ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin, powiedział: - Największą jednak pociechą jest to, że ta bardzo ciężka strata jest zyskiem. Nienarodzone dzieci idą wprost do nieba i są naszymi orędownikami.

Obecni pod pomnikiem zapalili białe znicze i postawili je – ustawiając z nich serce - obok figury Maryi z Dzieciątkiem.

Według statystyk każdego roku w Polsce doświadczeniem straty dziecka dotkniętych jest blisko 50 tys. rodzin. W tej grupie ponad 40 tys. matek przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się jako martwe, zaś kolejne pięć tysięcy umiera jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia z powodu chorób i wypadków.