Srebrny jubileusz KSM

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 26.10.2018 12:39

Tu skupiają się młodzi ludzie, którym bliskie są wartości chrześcijańskie i patriotyczne.

Poczet sztandarowy KSM DR podczas Mszy św. jubileuszowej Poczet sztandarowy KSM DR podczas Mszy św. jubileuszowej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Ćwierć wieku temu w diecezji radomskiej rozpoczynało działalność Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Współtworzyła je m.in. grupa studentów z Duszpasterstwa Akademickiego. - Bardzo dobrze wspominam ten czas. Studia to dla każdego młodego człowieka piękny okres w życiu, ale wielu szukało innych wyzwań, innych zajęć. Akurat w moim życiu KSM stało się miejscem, którego szukałem. Początkowo stworzyliśmy odział akademicki KSM przy Duszpasterstwie Akademickim, a później ta grupa stała się grupą inicjatywną dla KSM Diecezji Radomskiej - wspomina Paweł Oracz, pierwszy prezes KSM DR.

Świętowanie jubileuszu dla członków KSM DR rozpoczęło się od pielgrzymki do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny. Tam uczestniczyli w Mszy św. i modlili się podczas Drogi Krzyżowej szlakiem męczeństwa błogosławionej.

Głównym punktem jubileuszowych obchodów była Msza św. w radomskim kościele pw. MB Królowej Świata przy ul. Grzybowskiej, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Uczestniczyli w niej byli i obecni członkowie KSM, księża asystenci oraz sympatycy i przyjaciele stowarzyszenia. Wśród gości przybyłych na jubileusz był ks. Andrzej Lubowicki. Po Eucharystii jej uczestnicy spotkali się na uroczystej gali w Oratorium św. Filipa Neri. Spotkanie prowadziła Magdalena Gliszczyńska z Radia Plus Radom. Przypomniała, że KSM w naszej diecezji erygował bp Edward Materski. W dekrecie z 1 października 1993 roku czytamy: "Mając na uwadze dobro młodzieży katolickiej oraz potrzebę ożywienia duchem Ewangelii porządku doczesnego, działając na podstawie przepisów Prawa Kościelnego, eryguję Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Radomskiej, które będzie działać na jej terenie i będzie miało siedzibę w Radomiu, mieście biskupim". - Od tego momentu w naszej młodej diecezji swoją misję podjęło KSM - mówiła M. Gliszczyńska.

Pierwszym asystentem kościelnym KSM DR został ks. Ryszard Szcześniak, drugim - ks. Dariusz Kowalczyk, a kolejnym był ks. Leszek Domagała. Obecnie funkcję tę sprawuje ks. Grzegorz Łabądź.

Młodzież skupiona w KSM podejmuje działania na czterech płaszczyznach: religijnej, patriotycznej, charytatywnej i kulturalno-sportowej.

Młodzi ludzie organizują m.in. rekolekcje adwentowe i wielkopostne, angażują się w życie liturgiczne Kościoła i diecezji, publikują materiały formacyjne i dbają o rozwój duchowości. Spotykają się na wieczornicach, organizują apele poległych, porządkują groby (te już zapomniane i opuszczone), rozprowadzają flagi narodowe, organizują marsze patriotyczne. Angażują się w wolontariat, ale też chętnie biorą udział w wycieczkach, letnich obozach, sportowych rozgrywkach czy spływach kajakowych.

Obecnie KSM działa w 15 parafialnych oddziałach.

Spotkanie w oratorium było okazją do podziękowań i wspomnień. Wyrazem wdzięczności dla asystentów i prezesów KSM DR, którzy działali na przestrzeni minionych 25 lat, były statuetki, zaprojektowane specjalnie na ten jubileusz. - Są one unikatowe w formie i kształcie. To lilia w cieniu Chrystusowego krzyża - tak opisała je pani Magda. Statuetki wręczali ks. Grzegorz Łabądź, prezes KSM DR Dawid Bukalski i wiceprezes KSM DR Anna Wisowata. Pierwszą statuetkę otrzymał bp Tomasik, jako symbol wdzięczności za troskę i nieoceniony wkład w rozwój tego stowarzyszenia.

Przez stowarzyszenie na przestrzeni minionego ćwierćwiecza przewinęło się 1200 osób. KSM doczekał się 13 kadencji zarządów diecezjalnych oraz 8 prezesów diecezjalnych - niektórzy sprawowali swoją funkcję więcej niż jeden raz.

P. Oracz po otrzymaniu statuetki powiedział: - Dzięki naszej wspólnej pracy, naszych asystentów - w parafiach, szkolnych, kołach akademickich - to wszystko zostaje w naszych sercach. Przejawia się w naszej postawie, w życiu, w pracy zawodowej, w służbie dla ojczyzny oraz w naszym życiu rodzinnym i zawodowym.

D. Bukalski wspominał, że działalność w KSM rozpoczął w 2013 roku, a rok później został prezesem. - Praca w stowarzyszeniu pomagała mi przetrwać trudne chwile, odkryć pasje, poznać nowych, wartościowych ludzi, ale przede wszystkim pogłębić swoją wiarę, znaleźć swoje miejsce w Kościele. Od dnia swoich przyrzeczeń, jak potrafiłem, pragnąłem służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Dziękuję wszystkim, których spotkałem na drodze swojego życia, księżom asystentom, z którymi współpracowałem i współpracownikom - mówił. Kończąc swoje wystąpienie, Dawid złożył rezygnację z pełnionych obowiązków w KSM. W tym roku akademickim rozpoczął bowiem zajęcia na I roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Na zakończenie spotkania bp Tomasik udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa. Wcześniej powiedział, że aby budować KSM, potrzebne są wspólnoty, grupy formacyjne. Ci, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, powinni znaleźć się w jednej z tych grup formacyjnych, aby pokazać, że jesteśmy uczniami-misjonarzami. - Wspólnota powstaje wówczas, gdy nie patrzymy na siebie, ale patrzymy w tym samym kierunku - w kierunku Chrystusa i w kierunku odważnego wyznania wiary, myśląc także o swoim zbawieniu, a po drodze angażujemy się w budowanie Chrystusowego Kościoła - powiedział ordynariusz.